۲۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۴:۴۵
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84542424
۰ نفر

برچسب‌ها

جان کربی: همچنان شاهد تحرکات نظامی غیر معمول ارتش روسیه هستیم

تهران-ایرنا- جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری مدعی شد که آمریکا همچنان شاهد تحرکات نظامی غیر معمول و تجمع نیروهای روسی در نزدیکی مرز با اوکراین است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از "رویترز"،  کربی با تکرار ادعاهای خود افزود: این تحرکات برای آمریکا نگران کننده است و لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه آینده با همتای اوکراینی خود در این خصوص گفتگو خواهد کرد.  
کربی مدعی شد: در خصوص تجمع نیروها در غرب روسیه و در نزدیکی مرز با اوکراین، مسکو هیچ شفافیتی نداشته است.  
به گزارش ایرنا، آمریکا که همواره به دنبال راه‌هایی برای تحت فشار قراردادن روسیه به عنوان ابرقدرت رقیب خود در شرق بوده، اکنون با طرح این ادعا که حضور نیروهای روس در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می‌شود، به دنبال بهانه‌ای تازه برای ایجاد تنش در این منطقه و افزایش فشار بر روسیه است.  
روسیه در حالی پیشتر بارها عنوان کرده اقدامات نظامی‌اشدر مرز با اوکراین تحرکات عادی نظامی است اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند.  
آمریکا در حالی مدعی تحرکات جدی روسیه در مرز با اوکراین شده است که واشنگتن و کی‌یف اخیرا به متحدان اروپایی‌شان اعلام کرده‌اند تحرکات نیروها در مرز با اوکراین نشان‌دهنده آمادگی جدید مسکو برای حمله به اوکراین است
اوکراین از آمریکا خواسته تا حمایت‌های امنیتی فوری از جمله تبادل اطلاعاتی در دستورکارش قرار دهد.  
در این میان دولت بایدن نگران است که اهداف روسیه در قبال اوکراین ممکن است مذاکرات واشنگتن- مسکو در مورد حملات سایبری و کنترل تسلیحات را از مسیر اصلی منحرف کند.  
منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.  

روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم می‌کند و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha