۲۴ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۴
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84542052
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار ناتو به مسکو در باره اوکراین

تهران – ایرنا – ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه به مسکو در باره هر گونه اقدام تحریک آمیز و حضور شمار زیادی از نیروها و تجهیزات روسیه در مرز با اوکراین هشدار داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ استولتنبرگ در نشست خبری با دمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین گفت: هر گونه اقدام تحریک آمیز یا تجاوزکارانه روسیه بسیار نگران کننده خواهد بود. ما از روسیه می خواهیم که در باره فعالیت های ارتش خود آشکارسازی کند.

استولتنبرگ در گفت وگو با شبکه "اچ بی او" آمریکا خاطر نشان کرد که به رغم حرکت ناتو در راستای تقویت روابط با کی‌یف، کشورهای عضو این نهاد هنوز در مورد عضویت اوکراین در ناتو، به اتفاق نظری دست نیافته اند. لازمه عضویت در ناتو این است که معیارهای این سازمان رعایت شود. ما به اوکراین برای مبارزه با فساد مالی کمک می کنیم، اما تمامی اعضای ناتو باید در مورد عضویت کامل کی یف در این سازمان به اتفاق نظر برسند که هنوز این اتفاق رخ نداده است.

اظهارات دبیرکل ناتو در حالی مطرح شده است که تنش میان اوکراین و روسیه طی روزهای اخیر تشدید شده و کی یف خواستار حمایت غرب از جمله ناتو بوده است.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا اواخر مهر ماه اعلام کرده بود که هیچ کشور سومی نمی‌تواند از عضویت اوکراین در ناتو جلوگیری کند. اوکراین حق دارد بدون دخالت خارجی در مورد سیاست خارجی خود تصمیم بگیرد. حمایت ما از حاکمیت اوکراین تغییر نکرده است و ما به همکاری‌های خود ادامه خواهیم داد.  

مسکو نیز بارها نسبت به نزدیک شدن ناتو به اوکراین و حضور نیروهایش نزدیک مرزهای روسیه، هشدار داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha