احداث نیروگاه هسته ای محور گفتگوی پوتین و رئیس جمهوری مصر

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری عربی مصر روز دوشنبه در باره موضوعاتی از جمله احداث نیروگاه هسته ای در مصر ، همچنین ایجاد منطقه صنعتی روسیه در کانال سوئز و مسائل منطقه ای گفت و گو کردند.

به گزارش ایرنا از مسکو، سایت مطبوعاتی کرملین اعلام کرد که در این گفت و گو موضوعات مهم همکاری روسیه و مصر ارزیابی و دو طرف خواستار تقویت سطح روابط و مشارکت دو جانبه دو کشور در زمینه های مختلف شدند.

در این گفت و گو روابط تجاری و اقتصادی و بالاتر از همه، پیشرفت پروژه های مشترک بزرگی مانند ساخت اولین نیروگاه هسته ای در مصر با مدل روسی و ایجاد منطقه صنعتی روسیه در منطقه کانال سوئز مورد توجه بود.

السیسی از کار مشترک موثر در زمینه تضمین امنیت هوانوردی در فرودگاه های مصر که در نتیجه آن از اوت ۲۰۲۱، ارتباطات هوایی تمام عیار بین روسیه و مصر برقرار شده است ابراز قدردانی کرد.

سران دو کشور همچنین بر اهمیت هماهنگی بیشتر اقدامات در عرصه بین المللی از جمله حل و فصل شرایط بحرانی مختلف در منطقه خاورمیانه و آفریقا تاکید کردند.

روسیه و مصر روز ۲۸ آبان ۲۰۱۵ در شهر قاهره موافقتنامه همکاری در حوزه احداث فناوری های روسی و راه اندازی اولین نیروگاه تولید برق اتمی در منطقه الضعبه مصر در حاشیه دریای مدیترانه را به امضا رسانده و توافقات بین المللی برای اعطای وام احداث این نیروگاه نیز صورت گرفت.

مبلغ اعتبار ۲۵ میلیارد دلار اعلام شده است. این نیروگاه اتمی از چهار واحد به قدرت ۱۲۰۰ مگاوات تشکیل شده است. مصر انتظار دارد که اولین واحد نیروگاه اتمی در این کشور در سال ۲۰۲۴ راه اندازی شود.

در پی سفر رسمی عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری عربی مصر به روسیه در سال ۲۰۱۸ موافقت نامه ای بین این دو کشور درباره مشارکت جامع و همکاری راهبردی امضا و سپس در سال ۲۰۲۱ اجرایی شد.

 در سال ۲۰۲۰، حجم تجارت متقابل روسیه و مصر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ از ۶.۲۵ میلیارد دلار به ۴.۵۴ میلیارد دلار (۲۷.۴ درصد) کاهش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha