تاکید چین بر حمایت از کشورهای عضو «آ. سه. آن»

تهران- ایرنا- وزیر خارجه چین با اشاره به اینکه کشورش به حمایت های خود از کشورهای عضو «آ سه آن» در زمینه تامین واکسن کرونا تا زمان شکست کامل همه گیری کرونا ادامه خواهد داد، تاکید کرد که پکن برای تمرکز بر توسعه و ایفای نقش مثبت در این مسیر آماده همکاری با اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا است.

به گزارش ایرنا از "سی جی تی ان"، وانگ یی روز دوشنبه در دیدار با نمایندگان دیپلماتیک کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به «آ سه آن» در پکن افزود: «شی جین پینگ» رهبر چین از زمان شیوع همه گیری کرونا، ارتباط نزدیک و حمایت دو جانبه با سران «آ سه آن» را حفظ کرده و به تقویت و تعمیق هر چه بیشتر همکاری های دوستانه دو جانبه پرداخته است.

به گفته وی، دو طرف یعنی چین و «آ سه آن» بزودی نشست مشترکی را به مناسبت بزرگداشت سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک برگزار خواهند کرد که این نشست، یک نقطه عطف در راستای ترسیم مسیر توسعه روابط دو جانبه چین و «آ سه آن» در طول ۳۰ سال آتی خواهد بود.

این عضو شورای دولتی چین با اشاره به اینکه سال ۲۰۲۲ مصادف است با بیستمین سالگرد صدور بیانیه رفتار طرف ها در دریای جنوبی چین، اظهار امیدواری کرد چین و «آ سه آن» از این فرصت برای پیشبرد رایزنی ها پیرامون رفتار در دریای جنوبی چین، پایبندی مشترک به صلح و ثبات در دریای جنوبی چین و ترغیب همکاری های برد - برد استفاده کنند.

وانگ اظهار کرد: چین و کشورهای «آ سه آن» همواره برای موضوع دریای جنوبی چین در روابط دو جانبه جایگاه مناسبی قائل بوده و تعمیق و توسعه همکاری های دو جانبه را ترویج کرده اند.

نمایندگان دیپلماتیک کشورهای عضو «آ سه آن» در چین نیز موفقیت برگزاری ششمین نشست عمومی نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین را تبریک گفتند و نسبت به همکاری با چین در زمینه برگزاری مشترک یک نشست موفقیت آمیز به مناسبت بزرگداشت سی امین سالگرد برقراری روابط و استفاده از فرصت ها و همکاری جهت مقابله با چالش ها ابراز امیدواری کردند.

 کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا ( آ سه آن ) شامل برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، ویتنام و همچنین چین، کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند می شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha