چهار روستای زلزله زده هرمزگان دچار مشکل آب شدند

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل آب وفاضلاب هرمزگان از پایداری وضعیت آب استان در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: در شرایط فعلی تنها چهار روستا با جمعیتی بسیار اندک در مناطقی که کانون زلزله بودند، دچار مشکل شدند.

امین قصمی روز دوشنبه در نشست ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان که با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، افزود: مشکل آبرسانی در ۲ روستای «مزرا» و «سرزه» بخش فین شهرستان بندرعباس به دلیل قطعی برق حادتر بود که هم اکنون نیروهای عملیاتی شرکت برق هرمزگان برای رفع آن اقدام کرده و به محض اینکه برق وصل شود، تاسیسات آب نیز وارد مدار می شود.

وی بیان داشت: در روستای «زرتو» بخش فین بندرعباس نیز کوه ریزش کرده و تاسیسات تامین آب در این منطقه دچار آسیب شده است که گروه های عملیاتی و اتفاقات آب با اعزام به این منطقه موضوع را بررسی می کنند.

مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان اظهارداشت: به محض وقوع زلزله، تامین برق اضطراری در دستورکارمان قرار گرفت و همان لحظه ای که برای لحظاتی کوتاه هم برق قطع شد، تصفیه خانه بندرعباس از طریق برق اضطراری تامین آن انجام شد و در شهرستان بندرعباس ما لحظه ای قطعی آب نداشتیم.

قصمی همچنین یاداورشد: در شهرستان بندرعباس نیز وضعیت آب پایدار بود و هیچ کدام از تاسیسات تامین، توزیع و انتقال  و ذخیره آب، هیچ گونه آسیبی به آن ها وارد نشد.

وی با بیان اینکه از زمان وقوع زلزله تمامی اکیپ های اتفاقات آبفا در سراسر استان هرمزگان به حالت آماده باش در آمدند، افزود: تمامی تاسیسات تامین آب بندرعباس از جمله آب شیرینکن یکصد هزار متر مکعبی بندرعباس با ظرفیت کامل در مدار تولید هستند و مردم نگران تامین آب شرب خود نباشند.

مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر اساس اطلاعات شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این مرکز اعلام کرد: از ساعت ۱۵:۳۷ بیست و سوم تا ساعت ۹ صبح بیست و چهارم آبان ماه ۱۴۰۰ تعداد ۶۳ زمین لرزه در حوالی شهر فین واقع در استان هرمزگان ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا و بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای به بزرگای ۶.۴ در مقیاس امواج درونی زمین در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه و ۴ ثانیه و در عمق ۱۵ کیلومتری از زمین و زلزله دیگری با بزرگای ۶.۳ در ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه، به فاصله یک دقیقه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه استان هرمزگان را لرزاند.

همچنین پس از آن ۶۱ پس‌لرزه به بزرگای بین ۳ تا ۵ در مقیاس امواج درونی زمین در این منطقه از جنوب کشورمان رخ داد. 

طبق آخرین اطلاعات مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از این ۶۱ پس‌لرزه، ۹ پس‌لرزه با بزرگای بین ۴ تا ۵، ۳۰ پس‌لرزه با بزرگای بین ۳ تا ۴ و ۲۲ پس‌لرزه با بزرگای کمتر از ۳ در مقیاس امواج درونی زمین در استان هرمزگان رخ داده است.

این مرکز اعلام کرد که روز گذشته و در پی وقوع دو زلزله اصلی در منطقه هرمزگان، زلزله ای با بزرگای بین ۵ تا ۶ در مقیاس امواج درونی زمین رخ نداده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha