خراسان شمالی ظرفیت زیادی برای همکاری با کشور قزاقستان دارد

بجنورد- ایرنا- سفیر ایران در قزاقستان گفت: سفر هیات تجاری خراسان شمالی به آلماتی موقعیت مناسبی برای معرفی ظرفیت های این استان فراهم کرده است و باید از فرصت پیش آمده برای گسترش همکاری با تجار قزاقستانی استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، مجید صمدزاده صابر روز دوشنبه در دیدار با هیات تجاری خراسان شمالی در مرکز مبادلات تجاری و توسعه فناوری ایران و قزاقستان در شهرآلماتی اظهار داشت: این شهر از موقعیت ویژه اقتصادی در کشور قزاقستان برخوردار است و یکی از شهرهای پرجمعیت و دارای مراکز اقتصادی و تجاری محسوب می شود.

وی تصریح کرد: قزاقستان، به لحاظ تولید ناخالص داخلی، یکی از اقتصادهای بزرگ در منطقه آسیای مرکزی است و ذخایر نفتی، گازی، فلزات و اورانیوم قابل توجهی را دارد و همچنین یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان نیز است از طرفی خراسان شمالی نیز به عنوان استان شمالشرق کشور دارای ظرفیت های بخش صنعت و معدن، کشاورزی و گردشگری است که سرمایه گذاری طرفین سودی برد- برد است.

سفیر ایران در قزاقستان بر معرفی کالاها و شناخت محصولات مورد نیاز بازار طرفین تاکید کرد و افزود: باید زمینه حضور سرمایه گذاران در ۲ کشور فراهم شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: تقویت روابط اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری‌های مشترک از اهداف سفر هیات تجاری خراسان شمالی است.

سعید پورآبادی با اشاره به پتانسیل ها و فرصت های بالقوه خراسان شمالی افزود: این استان در زمینه صادرات کالا های صنعتی، فنی و مهندسی، توسعه گردشگری و کشاورزی درآینده نزدیک همکاری های بیشتری با کشور قزاقستان خواهد داشت.

وی توسعه صادرات را مستلزم شناسایی نیازهای وارداتی هر ۲ کشور برشمرد و بیان کرد: قزاقستان به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای آسیای مرکزی که از جایگاه مهمی در سیاست خارجی نیز دارد، می تواند دروازه ورود ایران به شرق آسیا تلقی شود.

پورآبادی ادامه داد: اقتصاد خراسان شمالی همانند کشور قزقستان متکی به کشاورزی است و این سفر فرصت مناسبی برای تبادلات تجاری در تمام بخش ها به خصوص کشاورزی است.

هیات تجاری ۲۰ نفره خراسان شمالی متشکل از کارگروه های کشاورزی، دامپروری، خشکبار، گلخانه داران، صنعت ساختمان، صنایع غذایی، شرکت های دانش بنیان و تمامی شرکت های لجستیک و ارائه خدمات حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی ۲۲ آبانماه به قزاقستان سفر کرد.

 دیدار با تجار، بازرگانان و مسوولان اتاق بازرگانی قزاقستان، دیدار با مقامات سفارت جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، بازدید از حوزه های تخصصی بخش کشاورزی، صنعت ساختمان و لجستیک قزاقستان از جمله برنامه های این سفر است.

قزاقستان؛ کشوری مستقل و فراقاره‌ای در آسیای مرکزی است و جمعیت این کشور در حدود ۲۰ میلیون نفر است که حدود ۷۰ درصد از مردم آن مسلمان هستند و بزرگترین کشور محصور در خشکی جهان است که تراکم جمعیتی کمی دارد.

کشور قزاقستان دروازه ورود به اوراسیا است و نقش زیادی در دستیابی به بازار کشورهای اروپایی و تامین بازار جدید صادراتی دارد. 

صنایع مادر پتروشیمی، سیمان بجنورد، آلومینای جاجرم و قند شیروان در خراسان شمالی فعال هستند که علاوه بر این، صنایع دستی و محصولات باغی و کشاورزی نیز از دیگر مزایای دارای مزیت نسبی این استان شمالشرق کشور برای ارتباط اقتصادی با دیگر کشورها محسوب می شود.

بر اساس آمار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی؛ در سال جاری از این استان ۴۶ هزار و ۵۲۰ کیلوگرم به ارزش ۵۹ هزار و ۸۲۹ دلار کالا به قزاقزستان صادر شده است که این کالاها شامل پالت بتن سبک و رب گوجه فرنگی است.

این دومین اعزام هیات تجاری از خراسان شمالی به کشورهای خارجی است. تابستان امسال یک هیات تجاری از این استان به کشور ارمنستان اعزام شد.  

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از مردم آن در روستاها سکونت دارند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha