کاداستر اراضی ملی در خراسان جنوبی امسال تکمیل می‌شود

بیرجند - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: طرح کاداستر (حدنگاری) اراضی ملی و دولتی در این استان تا پایان امسال به‌طور کامل اجرا می‌‎شود.

علیرضا نصرآبادی روز دوشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: تاکنون برای حدود ۱۰ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی استان، سند مالکیت کاداستر (تعیین محدوده و مالکیت اراضی) با همکاری مطلوب اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی صادر شده است.

وی افزود: در حال حاضر نیز طرح کاداستر اراضی ملی و دولتی در پنج میلیون هکتار از سطح استان در دست انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: این استان بیش از ۱۵ میلیون هکتار مساحت دارد و سومین استان پهناور کشور محسوب می‌شود که بیش از ۱۴ میلیون هکتار معادل ۹۴ درصد مساحت استان را اراضی ملی تشکیل می‌دهد.

وی گفت: اجرای طرح کاداستر با هدف تثبیت مالکیت دولت بر عرصه‌های ملی، جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی دولتی، طرح ممیزی اراضی و تفکیک مستثنیات صورت می‌گیرد.

نصرآبادی روشن شدن تکلیف قانونی و تثبیت مالکیت دولت، جلوگیری از زمین‌خواری، ایجاد اطمینان و اعتماد در معاملات املاک و سرعت در انجام آن، کاهش تصرفات ملکی و دعاوی مربوط به دادگاه‌ها را از جمله اهداف اجرای این طرح برشمرد.

وی ادامه داد: کاهش حجم پرونده‌های قضایی، شناسنامه‌دار کردن اراضی کشاورزی، تثبیت مالکیت و جلوگیری از تجاوز و تعرض به املاک مجاور، مدیریت و برنامه‌ریزی روی زمین و استفاده بهینه از زمین دیگر اهداف طرح کاداستر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha