مادر ۲۲ ساله هرمزگانی فرشته نجات سه بیمار نیازمند پیوند عضو شد

بندرعباس- ایرنا- رییس واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با اهدای کلیه ها و کبد مادر ۲۲ ساله هرمزگانی که دچار مرگ مغزی شده بود، سه بیمار نیازمند پیوند عضو از مرگ نجات یافتند.

دکتر محمود حسین پور یکشنبه شب با اعلام این خبر به رسانه ها اظهار داشت: فرزانه صفرپور خراجی، جان آفرین ۲۲ ساله رودانی در تاریخ ۸ آبان با تشخیص کاهش سطح هوشیاری  از بیمارستان منوجان به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس منتقل و در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار گرفت.

وی ادامه داد: با وجود تلاش بسیار پزشکان برای نجات جان این مادر، به دلیل شدت آسیب های وارد شده به سلول های مغز، وی روز گذشته ۲۲ آبان ماه دچار مرگ مغزی شد .

دکتر حسین پور تصریح کرد: بعد از تایید مرگ مغزی توسط متخصص داخلی مغز و اعصاب، بیهوشی و پزشکی قانونی و پس از اعلام رضایت خانواده، هماهنگی لازم جهت اعزام تیم پیوند از شیراز، صورت گرفت و بامداد یکشنبه کبد و کلیه های این جان آفرین گرانقدر، طی عمل جراحی برداشت و جهت پیوند به بیمارستان ابوعلی سینا شیراز منتقل شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: این سومین مورد اهدای عضو در هرمزگان در طول یک هفته گذشته است.

متخصصان علم پزشکی می گویند، مرگ مغزی درمان ندارد، اما می‌توان با اهدای اعضای بدن فردی که دچار مرگ مغزی شده به دیگر بیماران نیازمند عضو، زندگی دوباره بخشید.

پیوندهای متداول عبارتند از کلیه ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه؛ همچنین برخی از ارگان ها و بافت ها را می توان زمانی که شخص اهدا کننده زنده است به شخص دیگری پیوند زد مانند یکی از کلیه ها و بخشی از کبد اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی صورت می گیرد که فرد اهدا کننده در قید حیات نباشد.

نخستین پیوند انجام شده در ایران در ۱۳۱۴ خورشیدی و با پیوند قرنیه شروع شد و پس از آن پیوند کلیه در ۱۳۴۷ خورشیدی انجام گرفت، همچنین پیوند مغز استخوان در ۱۳۶۹ خورشیدی، پیوند قلب و کبد در ۱۳۷۲ خورشیدی، پیوند ریه در ۱۳۷۹ خورشیدی و در نهایت پیوند روده و پانکراس در ۱۳۸۵ خورشیدی صورت پذیرفت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha