وزیر خارجه جیبوتی: آمریکا اجازه ندارد از کشور ما به اتیوپی حمله کند

تهران - ایرنا- محمود علی یوسف وزیر امور خارجه جیبوتی یکشنبه شب گفت که کشورش به آمریکا اجازه نخواهد داد تا از خاک کشورش برای حمله به اتیوپی استفاده کند.

به گزارش ایرنا  از پایگاه خبری "العربی"، محمود علی یوسف وزیر امور خارجه جیبوتی در صفحه رسمی‌اش در توئیتر نوشت که حمله آمریکا از خاک کشورش به اتیوپی هرگز رخ نخواهد داد، چرا که  جیبوتی روابط تنگاتنگی با همسایگانش دارد.

وی در عین حال تأکید کرد که جیبوتی قدردان شراکت راهبردی با ایالات متحده آمریکاست، اما این شرکت هرگز موجب حمله [به کشوری] نخواهد شد.

درعین حال یک رسانه غربی به نقل از ژنرال "ویلیام سانا" فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در جیبوتی گفت: بحرانی شدن شرایط امنیتی در اتیوپی تأثیر سویی بر ثبات در منطقه شاخ آفریقا خواهد گذاشت و اگر درگیری‌ها در اتیوپی ادامه داشته باشد، شاید نیروهای اتیوپیایی از جنوب سومالی خارج شوند.

نیروهای اتیوپیی که تعداد آنها ۵ هزار نفر برآورد می‌شود، در قالب نیروهای حافظ صلح آفریقا در جنوب سومالی فعالیت دارند و به گفته سانا این مسأله موجب خواهد شد که فرصت برای گسترش نفوذ گروه‌های تندرو در این منطقه فراهم شود.

ژنرال سانا در این باره گفت که نقش اصلی نیروهای آمریکایی در جیبوتی بر محور تأمین خواسته دیپلمات‌های آمریکایی در آفریقا به ویژه در منطقه شاخ آفریقا متمرکز خواهد بود.

وی گفت: اگر شرایط در اتیوپی وخیم تر شود، نیروهای آمریکایی‌ برای آن چه وی انتقال دیپلمات و کارمندان آمریکایی و هیأت‌های سیاسی خارجی خوانده است، آمادگی اقدام را خواهند داشت.

پایگاه آمریکایی در جیبوتی که به نام "کمپ لیمونیه" نامیده می شود، از سال ۲۰۰۸ میلادی برای حملات هوایی با پهپادهای بدون سرنشین علیه مخفیگاه‌های گروهک تروریستی داعش و گروه الشباب در جنوب و شمال شرق سومالی به کار گرفته می‌شود.

دولت اتیوپی به دنبال تهدید «جبهه آزادیبخش تیگرای» مبنی بر پیشروی به سوی «آدیس آبابا» پایتخت این کشور در سراسر اتیوپی اعلام حالت فوق‌العاده کرد.  

جبهه آزادیبخش تیگرای دو شهر اصلی در استان «أمهره» در شمال کشور را به تصرف خود درآورده است.  

از سوی دیگر اهالی «کومبولشا» در شمال اتیوپی از شدت گرفتن نبرد در حومه این شهر راهبردی میان نیروهای اتیوپی و جبهه آزادیبخش تیگرای سخن به میان آوردند.  

کومبولشا و دیسی در مجاورت أمهره در جنوب تیگرای دو شهر راهبردی هستند و در فاصله تقریبا ۴۰۰ کیلومتری شمال آدیس آبابا پایتخت اتیوپی قرار دارند.  

در واقع به اثبات رسیدن تسلط نیروهای جبهه مزبور بر کومبولشا به عنوان یک مرحله اصلی جدید در نبرد استمرار یافته ظرف یک سال گذشته به شمار می‌رود.  

شورشیان می‌گویند بالاخره ظرف چندماه و حتی چندهفته، پایتخت را تصرف خواهند کرد.  

اخیراً کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی، همه طرفین درگیری در اتیوپی را به نقض حقوق بشر و حتی ارتکاب جنایت بشری متهم کرده است.  

درگیری در تیگرای که از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد از ماه ژوئن گذشته بار دیگر از سرگرفته شد. این در حالی است که آبی احمد ارتش را به منطقه تیگرای به منظور سرنگون کردن جبهه یاد شده گسیل داشت که حاکمیت بر امور در این منطقه را برعهده دارد.  

آدیس آبابا به عنوان پایتخت دومین کشور بزرگ آفریقا از نظر شمار جمعیت مرکز دیپلماتیک منطقه‌ای به شمار می‌رود و مقر اتحادیه آفریقا و کمیساریای عالی اقتصادی سازمان ملل در آفریقا را در خود جای داده است.  

آدیس آبابا همچنین مرکز خطوط هواپیمایی مسافربری برای انتقال مسافران به کشورهای آفریقا، آمریکای شمالی، آسیا و خاورمیانه به شمار می‌رود.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha