رایزنی وزرای خارجه چین و آمریکا؛ تبادل نظر در مورد مساله هسته ای ایران

تهران- ایرنا- گزارش رسانه‌های چین حاکی است ۲ روز پیش از برگزاری نشست مجازی روسای جمهوری چین و آمریکا، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله امنیت انرژی، تغییرات اقلیمی و موضوع هسته ای ایران تلفنی گفتگو کرده اند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از رادیو بین المللی چین، وانگ یی در این تماس تلفنی گفت که رئیس جمهور «شی جین پینگ» و «جو بایدن» همتای آمریکایی وی ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) یک نشست ویدیویی برگزار خواهند کرد. این نشست که توجه جهانی را جلب کرده، نه تنها یک رویداد مهم در روابط چین و آمریکا محسوب می‌شود، بلکه یک اتفاق مهم در روابط بین‌الملل خواهد بود.

وزیر خارجه چین تاکید کرد: مردم دو کشور و جامعه جهانی امیدوارند که این نشست به نتایجی برسد که برای هر دو کشور و جهان مفید باشد. سران دو کشور نقش کلیدی در هدایت جهت پیشرفت روابط چین و آمریکا دارند و باید در یک مسیر حرکت کنند. آمریکا و چین ضمن آمادگی خود برای این دیدار، باید اطمینان حاصل کنند که این نشست مهم با موفقیت برگزار می‌شود و روابط چین و آمریکا را به مسیر توسعه سالم و با ثبات باز می‌گرداند.

بلینکن نیز در این رایزنی تلفنی گفت که جهان توجه زیادی به دیدار آنلاین سران آمریکا و چین دارد و هر دو طرف برای این اقدام آمادگی کامل دارند و پیشرفت مثبتی صورت گرفته است.

وی افزود: ایالات متحده در انتظار آن است که در این دیدار نظرات خود درباره روابط دوجانبه با چین را براساس روح احترام متقابل به اشتراک گذارد و سیگنال قوی به جهان صادر کند.

وانگ یی در ادامه طی واکنش به سخنان و اقدامات اشتباه اخیر ایالات متحده در خصوص موضوع تایوان، موضع قاطعانه چین را بیان کرد و گفت: اگر ایالات متحده واقعاً خواهان حفظ صلح در تنگه تایوان است، باید صریح و قاطعانه با هرگونه اقدام جدایی طلبانه تایوان مخالفت کند و به تعهدات روشن سه بیانیه مشترک چین و آمریکا پایبند بماند.

به گفته وی دولت آمریکا باید سیاست چین واحد را به مرحله اجرا درآورد و دیگر سیگنال‌های اشتباه را به نیروهای جدایی طلب تایوان ارسال نکند.

دو طرف همچنین درباره موضوعاتی مانند امنیت انرژی، تغییرات اقلیمی و موضوع هسته ای ایران تبادل نظر و بر ادامه رایزنی برای مقابله با چالش‌های مختلف جهانی توافق کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha