عراق با شرکت های نفتی آمریکایی همکاری می کند

بغداد-ایرنا- «احسان عبدالجبار» وزیر نفت عراق در حالی از همکاری با شرکت های اکتشاف نفت آمریکایی در «الناصریه» می گوید که پیش از این شورای وزیران عراق به شرکت ملی نفت این کشور اجازه داد با شرکت «شورون» آمریکا وارد مذاکره شود.

به گزارش ایرنا، وزیر نفت عراق روز گذشته ضمن اشاره به همکاری با آمریکایی ها از وجود ۴ حوزه نفتی تحت اکتشاف در استان الانبار نیز خبر داد.

عبدالجبار مشخصا از این موضوع در گفت و گو با خبرگزاری های عراقی خبر داد که «نتایج اکتشاف در سفره "اریدو" خوب است.»

او همچنین گفت که «شرکت لوک اویل روسیه، خواهان تمدید دوره دستیابی به ذخیره های بزرگتر (نفتی) شده است.»

وی ادامه داد: وزارت نفت با شرکتی آمریکایی در چند حوزه اکتشافی استان الناصریه همکاری دارد و شاخص ها نشان دهنده وجود مقادیر زیادی از نفت در این استان است.

او از بحث و رایزنی با شرکت های بزرگ جهانی در زمینه اکتشاف نفت در صحرای غربی الانبار و فعالیت چشمگیر اکتشافی وزارت و شرکت ملی نفت عراق خبر داد و افزود: ۴ حوزه اکتشاف نفت در الانبار در حال کنکاش است.

این اظهارات وزیر عراقی در حالی است که روز سه شنبه گذشته، بنا بر اعلام خبرگزاری العراقیه، شورای وزیران به شرکت ملی نفت عراق اجازه داد با شرکت «شِورون» آمریکا درباره توسعه چاه های نفت الناصریه وارد مذاکره شود.

مقام های عراقی پیش تر در آگوست ۲۰۲۰ نیز از احتمال عقد قرارداد با این شرکت نفتی آمریکایی خبر داده بودند.

طرح توسعه سفره نفتی جنوبی الناصریه در حالی اجرا می شود که برآوردها حاکی از ذخیره بیش از ۴ میلیارد بشکه ای نفت در این سفره است.

چند سال پیش تر نیز اکتشاف و استخراج نفت از سفره الناصریه در سال ۲۰۰۹ مطرح و حتی یک کنسرسیوم ژاپنی برای این همکاری انتخاب شد اما مذاکرات در این باره خیلی طول نکشید و طرح، بدون پیشرفت، منجمد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha