عصائب اهل الحق خواستار اقدام فوری دولت عراق درباره مهاجران شد

بغداد-ایرنا- «قیس الخزعلی» دبیر کل جنبش «عصائب اهل الحق» به موضوع گرفتار شدن جمعی از عراقی ها در مرز بلاروس واکنش نشان داد.

به گزارش شنبه شب ایرنا، الخزعلی در توییتی از دولت عراق خواسته است تا به صورت فوری برای نجات شهروندان عراقی گرفتار در سرمای هوا در مرزهای بلاروس، وارد عمل شود.

سازمان ملل: با مهاجران مرزهای لهستان و بلاروس مانند نظامیان برخورد نکنید

سازمان ملل متحد امروزدر واکنش به بحران ناشی از تجمع خیل عظیمی از مهاجران در مرزهای بلاروس وکشورهای اتحادیه اروپا گفت که این افراد تنها شهروندانی بی‌گناه هستند و نمی‌توان آن‌ها را به عنوان تهدید به حساب آورد.

«فرحان حق» نماینده سخنگوی رسمی سازمان ملل یادآور شد که این حق همه کشورها است که در خصوص مرزهای خود تصمیم‌گیری کنند اما در عین حال نمی‌توان گروهی از مردم غیرنظامی گرسنه، رنجور و نیازمند را تهدید برشمرد.

وی از همه طرف‌ها خواسته که با دید متعادل‌تری به مهاجران مرزهای لهستان و بلاروس نگاه کنند.

سفارتخانه‌های عراق در مسکو و ورشو در حال هماهنگی امور برای بازگشت داوطلبانه این مهاجران از طریق خطوط حمل و نقل داخلی به کشور هستند.

لغو مجوز کنسول بلاروس در عراق و توقف پروازهای دوکشور

بحران قاچاق مهاجران عراقی از طریق بلاروس و لهستان بعد از کش و قوس های متعدد حالا کار را به جاهای باریک تر کشانده تا وزارت خارجه عراق در اقدام اعتراضی هم مجوز کار کنسول افتخاری بلاروس و هم پروازهای مستقیم بین دو کشور را لغو کند.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت و گو با رسانه های روسیه ای و عراقی اعلام کرد «وزارت امور خارجه عراق پروازهای مستقیم با بلاروس را متوقف و مجوز کار کنسول افتخاری آن کشور در عراق را به طور موقت لغو کرده است.»

 الصحاف می گوید این تصمیم «برای حمایت از شهروندان عراقی در برابر شبکه های قاچاق انسان از طریق بلاروس و لهستان اتخاذ شده است.»

به گفته این مقام عراقی، سفارتخانه های  عراق در مسکو و ورشو برای بازگشت داوطلبانه مهاجران معلق در مرزهای روسیه و بلاروس هماهنگی تلاش ها را بر عهده دارند.

به گفته دولت لهستان، «الکساندر لوکاشنکو» رییس جمهوری بلاروس به عمد با سازماندهی حرکت پناهجویان عمدتا خاورمیانه ای به مینسک (پایتخت بلاروس) و وعده عبور امن به اتحادیه اروپا در پی تلافی تحریم هایی است که بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) علیه بلاروس اعمال کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha