دادگاه فدرال آمریکا دستور کرونایی دولت بایدن را متوقف کرد

تهران – ایرنا –دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا حکم توقف اجرای فرمان دولت فدرال را برای اجباری شدن تزریق واکسن کرونا برای شرکت هایی با ۱۰۰ کارگر و کارمند یا بیشتر، تائید کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روزنامه دیلی میل چاپ لندن؛ دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا چنین استدلال می کند که جلوگیری از اجرای تزریق اجباری واکسن، ممکن است به جان باختن روزانه ده ها یا حتی صدها شهروند دیگر منجر شود.

کورت انگلهاردت قاضی فدرال در حکم خود نوشت که گستره فرمان ریاست جمهوری، منجر به آشوب و هرج و مرج اقتصادی در ماه های گذشته از بی ثباتی اقتصادی تا درگیری در کارگاه ها و کارخانه ها، شده و زیان های این فرمان بیش از سودش است. بر اساس این حکم، وزارت کار ایالات متحده نباید دست به اقدامات بیشتری برای اجرای فرمان بایدن بزند که مهلت اجرای آن چهارم ژانویه تعیین شده است.

دستکم ۲۷ ایالت آمریکا دادخواست هایی حقوقی در دستکم ۶ دادگاه تجدیدنظر فدرال در اعتراض به این تصمیم دولت فدرال مطرح کرده اند. دادگاه فدرال همچنین حکم پیشین خود را برای توقف اجرای فرمان تزریق اجباری واکسن کووید تائید کرد. اعلان فرمان اجباری شدن واکسن در روز پنجشنبه، بلافاصله منجر به طرح دادخواست های ایالت ها و نهادهای جمهوری خواه شد.    

وکیلان وزارتخانه های دادگستری و کار آمریکا روز دوشنبه گذشته در پاسخ به این حکم قضایی اعلان کردند که جلوگیری از اجرای این فرمان تنها موجب طولانی شدن همه گیری کووید – ۱۹ و افزایش ده ها یا حتی صدها جان باخته در روز خواهد شد.

اجباری شدن تزریق واکسن به شدت موجب جنجال و اعتراض در ایالات متحده شده، به گونه ای که حامیان بر ضرورت پایان دادن به همه گیری نزدیک به ۲ ساله ویروس کرونا، پافشاری می کنند، اما مخالفان می گویند که این فرمان ناقض قانون اساسی و مانع آزادی فردی شهروندان است. و ظاهرا قاضیان دادگاه حوزه پنجم آمریکا با مخالفان هم عقیده هستند.  

کاخ سفید در باره این حکم دادگاه اظهارنظری نکرده است. بایدن در ماه سپتامبر با اعمال الزام به دریافت واکسن به شهروندان آمریکا گفت که شکیبائی ما در برابر افرادی که از دریافت واکسن خودداری می کنند، رو به پایان است.

کاخ سفید هفته پیش اعلان کرد که اطمینان دارد می تواند چالش های جمهوری خواهان را با اجباری شدن تزریق واکسن در محل کار، از بین ببرد و روز پنجشنبه اعلام کرد که حزب جمهوری برای بازداشتن دولت بایدن از حفظ جان شهروندان تلاش می کند.

هم زمان با جر و بحث و مجادله بر سر اجباری شدن تزریق واکسن، روند کاهشی ابتلاء به ویروس کرونا در آمریکا ادامه یافته است. بر اساس آمار دانشگاه جان هاپکینز میزان ابتلای روزانه در جمعه ۹۷ هزار مورد بوده و ۲ هزار و ۳۰۰ مرگ به همراه داشته است. حدود ۶۷ درصد شهروندان واجد شرایط ایالات متحده به صورت کامل و بیش از ۷۸ درصد شهروندان دستکم یک واحد واکسن، دریافت کرده اند.  


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha