۲۲ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۲
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84538883
۰ نفر

برچسب‌ها

تنش در مرز روسیه و اوکراین و نقش واشنگتن

تهران-ایرنا- آمریکا که همواره به دنبال راه هایی برای تحت فشار قراردادن روسیه به عنوان ابرقدرت رقیب خود در شرق بوده، اکنون با طرح این ادعا که حضور نیروهای روس در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می شود، به دنبال بهانه ای تازه برای ایجاد تنش در این منطقه و افزایش فشار بر روسیه است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز،   آمریکا روز گذشته بار دیگر هشدار داده که هر گونه اقدام نظامی مسکو علیه اوکراین اشتباه جدی خواهد بود اما دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین ضمن رد این نگرانی‌ها تاکید کرده که روسیه تهدیدی برای کسی محسوب نمی‌شود.

روسیه در حالی پیشتر بارها عنوان کرده اقدامات نظامی اش در مرز با اوکراین تحرکات عادی نظامی است اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته عنوان کرد که واشنگتن نسبت به تحرکات غیرمعمول نیروها در مرزهای اوکراین بسیار نگران است.

بلینکن با اشاره به مسئله الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی گفت: این اشتباه جدی از سوی روسیه محسوب می‌شود که آنچه در سال ۲۰۱۴ انجام داد را تکرار کند.

آمریکا در حالی مدعی تحرکات جدی روسیه در مرز با اوکراین شده است که واشنگتن و کی‌یف اخیرا به متحدان اروپایی‌شان اعلام کرده اند تحرکات نیروها در مرز با اوکراین نشان‌دهنده آمادگی جدید مسکو برای حمله به اوکراین است.

اما دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز روز گذشته ضمن رد این نگرانی‌های آمریکا و متحدانش تاکید کرد که مسکو تهدیدی برای کسی محسوب نمی‌شود.

پسکوف افزود: بارها گفته‌ایم که این تحرکات نیروهای نظامی در قلمرو خودمان است و نباید موحب نگرانی کسی شود.

وزرای خارجه و دفاع فرانسه نیز روز گذشته و پس از دیدار با همتایان روسیه خود در پاریس نگرانی شان را نسبت به تحرکات نظامی روسیه در مرز با اوکراین اعلام کردند.

این دو مقام ارشد فرانسه نسبت به پیامدهای جدی هرگونه اسیب احتمالی بیشتر به همگرایی منطقه‌ای اوکراین هشدار دادند.

یک مقام آرشد اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که این اتحادیه از مقامات روس خواسته تا در مورد این تحرکات نظامی اطلاعاتی ارائه دهند.

در همین حال یک مشاور رئیس جمهوری اوکراین به فایننشال تایمز گفت، وزیر دفاع این کشور قرار است ظرف روزهای آینده برای مشورت های بیشتر به واشنگتن سفر کند.

این مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین خاطر نشان کرد: مسئله اصلی این است که آمریکا و ناتو چه کاری انجام دهند تا مانع از هرگونه اقدام از سوی روسیه علیه اوکراین شوند.

اوکراین از آمریکا خواسته تا حمایت های امنیتی فوری از جمله تبادل اطلاعاتی در دستورکارش قرار دهد.

در این میان دولت بایدن نگران است که اهداف روسیه در قبال اوکراین ممکن است مذاکرات واشنگتن- مسکو در مورد حملات سایبری و کنترل تسلیحات را از مسیر اصلی منحرف کند.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده اند.

روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم می کند و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می کند.  

بر اساس اطلاعات سازمان ملل، در مناقشه مسلحانه در منطقه دونباس بیش از ۱۳ هزار نفر اکثر غیرنظامی جان خود را ازدست دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha