هشت پایگاه سنجش سلامت ویژه نوآموزان در قزوین فعال است

قزوین- ایرنا- رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان قزوین گفت: در حال حاضر هشت پایگاه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی ویژه نوآموزان پیش‌دبستانی در سطح استان فعال است.

معرفت الله احمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش سنجش ۵۵ درصدی نوآموزان بدو ورود به پیش دبستانی هدفگذاری شده است و نوآموزان در پایگاه‌های سنجش سلامت از نظر بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی و سایر موارد مورد سنجش و غربالگری قرار خواهند گرفت.

وی اظهار داشت: همچنین معاینات نوآموزان توسط پزشکان مستقر در پایگاه سنجش یا مراکز جامع خدمات سلامت معرفی شده انجام می شود و آنها پس از تأیید نهایی برای ثبت نام به مدرسه مورد نظر خود مراجعه می‌کنند.

احمدی اضافه کرد: نوآموزانی که در غربالگری اولیه شامل بینایی، شنوایی و آمادگی تحصیلی مشکوک تشخیص داده شوند برای بررسی‌های تخصصی به پایگاه تخصصی مستقر در شهر قزوین ارجاع داده خواهند شد.

این مسوول تصریح کرد: نوآموزانی که مشکوک یا دارای اختلال تشخیص داده شوند نیز با فرم ارجاع به مراکز تخصصی دانشگاه علوم پزشکی برای دریافت خدمات تخصصی ارجاع داده می‌شوند.

وی افزود: نتایج خدمات ارائه شده به نوآموزان در سامانه الکترونیک ثبت و یک برگ خلاصه معاینات برای درج در پرونده دانش آموز به مدرسه فرستاده می‌شود.

احمدی با بیان اینکه امسال ۱۵ هزار نوآموز پیش دبستانی در سطح استان مشغول آموزش هستند، خاطرنشان کرد: از این تعداد تاکنون ۲ هزار نفر در سامانه سنجش ثبت نام کردند و با توجه به حساسیت موضوع ضروری است خانواده‌ها هر چه سریعتر در این سامانه ثبت نام کنند.

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان قزوین با تاکید بر اینکه طرح سنجش سلامت نوآموزان فرصتی طلایی برای آگاهی خانواده‌ها از سلامت فرزندانشان است، افزود: خانواده‌ها موظف هستند به همراه کودکان خود برای انجام این طرح سلامت به پایگاه‌های معرفی شده مراجعه کنند.

وی یادآور شد: طرح سنجش نوآموزان پیش دبستانی از ۱۵ آبان ماه سال جاری آغاز شده و تا پایان آذر ادامه دارد.

استان قزوین دارای ۲۵۳ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha