۲۲ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱:۰۰
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84538609
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا ارتش و دولت اریتره را تحریم کرد

نیویورک - ایرنا- دولت آمریکا که از تحریم بعنوان ابزاری برای پیشبرد اهدافش در سیاست خارجی علیه کشورهای غیرهمسو با خود بهره می برد، ارتش و دولت اریتره را به دلیل آنچه نقش این کشور در جنگ و درگیری های داخلی اتیوپی خواند، تحریم کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد : حضور بی‌ثبات‌کننده اریتره در اتیوپی، درگیری های این کشور را طولانی‌تر می‌کند. این حضور همچنین  مانع مهمی برای توقف خصومت‌ها در اتیوپی است و تمامیت کشور اتیوپی را تهدید می‌کند.

در این بیانیه آمده است که گزارش های معتبر حاکی از نقض جدی حقوق بشر  توسط نیروهای اریتره است و آمریکا همچنان نگران رفتار همه طرف های درگیر در اتیوپی است. نیروهای اریتره باید فوری از اتیوپی خارج شوند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که ما در حال حاضر مقامات و ارتش اتیوپی را تحریم نمی کنیم تا به پیشرفت مذاکرات زمان و فضا بدهیم. اگر طرفها به پیشرفت معناداری دست پیدا نکنند، آمریکا آماده است تا تحریم های بیشتری علیه دولت و جبهه آزادیبخش تیگرای وضع کند.
رئیس جمهوری آمریکا پیش از این با اعلام اینکه درگیری های مداوم در شمال اتیوپی یک فاجعه است که باعث رنج های عظیم انسانی شده و وحدت دولت اتیوپی را تهدید می کند، مدعی شده بود واشنگتن مصمم است برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تلاش کند.

جو بایدن خاطر نشان کرده بود فرمانی اجرایی امضا کرده که  بسته تحریمی جدید ایجاد می کند و اجازه می دهد کسانی را که مسئول طولانی مدت شدن درگیری ها در اتیوپی هستند یا مانع دسترسی به کمک های بشردوستانه می شوند یا از آتش بس جلوگیری می کنند، مورد هدف قرار دهد.

به گزارش ایرنا، دولت اتیوپی به دنبال تهدید «جبهه آزادیبخش تیگرای» مبنی بر پیشروی به سوی «آدیس آبابا» پایتخت این کشور در سراسر اتیوپی اعلام حالت فوق‌العاده کرد.

جبهه آزادیبخش تیگرای دو شهر اصلی در استان «أمهره» در شمال کشور را به تصرف خود درآورده است.

از سوی دیگر اهالی «کومبولشا» در شمال اتیوپی از شدت گرفتن نبرد در حومه این شهر راهبردی میان نیروهای اتیوپی و جبهه آزادیبخش تیگرای سخن به میان آوردند.

کومبولشا و دیسی در مجاورت أمهره در جنوب تیگرای دو شهر راهبردی هستند و در فاصله تقریبا ۴۰۰ کیلومتری شمال آدیس آبابا پایتخت اتیوپی قرار دارند.

در واقع به اثبات رسیدن تسلط نیروهای جبهه مزبور بر کومبولشا به عنوان یک مرحله اصلی جدید در نبرد استمرار یافته ظرف یک سال گذشته به شمار می‌رود.

شورشیان می گویند بالاخره ظرف چندماه و حتی چندهفته، پایتخت را تصرف خواهند کرد.

اخیراً کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی، همه طرفین درگیری در اتیوپی را به نقض حقوق بشر و حتی ارتکاب جنایت بشری متهم کرده است.

درگیری در تیگرای که از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد از ماه ژوئن گذشته بار دیگر از سرگرفته شد . این در حالی است که آبی احمد ارتش را به منطقه تیگرای به منظور سرنگون کردن جبهه یاد شده گسیل داشت که حاکمیت بر امور در این منطقه را برعهده دارد.

آدیس آبابا به عنوان پایتخت دومین کشور بزرگ آفریقا از نظر شمار جمعیت مرکز دیپلماتیک منطقه ای به شمار می رود و مقر اتحادیه آفریقا و کمیساریای عالی اقتصادی سازمان ملل در آفریقا را در خود جای داده است.

آدیس آبابا همچنین مرکز خطوط هواپیمایی مسافربری برای انتقال مسافران به کشورهای آفریقا ، آمریکای شمالی ، آسیا و خاورمیانه به شمار می رود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha