نماینده مجلس: ضرغامی بر رفع موانع توسعه گردشگری تمرکز کرده است

تهران- ایرنا- نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: عزت‌الله ضرغامی در ۱۰۰ روز نخست کاری خود در دولت سیزدهم با رویکرد «شناخت و حل مسائل» روی حل مشکلات مردم در بافت‌های فرسوده و تاریخی، رفع موانع توسعه گردشگری و تولیدات صنایع‌دستی تمرکز کرده است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، دولت سیزدهم زمانی بر سر کار آمد که کرونا آرام‌آرام وارد پیک پنجم شده و فصل گردشگری تابستانه رو به پایان بود. فعالان صنعت گردشگری که از اواخر سال ۹۸ فصل‌های گردشگری را از نوروز و تابستان تا تعطیلات زمستانی از دست داده بودند، چشم امیدشان به گسترش واکسیناسیون عمومی، رعایت عمومی دستورالعمل‌های بهداشتی و کاهش شدت همه‌گیری بود تا ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تصمیم‌ بگیرد و مرزهای گردشگری کشور گشایش یابد.

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از همان ابتدای تشکیل دولت سیزدهم، مسیر تعامل با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امور خارجه را با جدیت در پیش گرفت تا بتوانند ستاد ملی کرونا را قانع کنند تصمیم قاطع و منطقی برای بازگشایی مرزهای گردشگری بگیرد و چرخ این صنعت راه بیفتد. در نتیجه این تعامل اواخر مهر ماه سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرد با هماهنگی ایجاد شده از اوایل آبان بعد از ۲۰ ماه، ممنوعیت صدور روادید لغو می‌شود و گردشگران خارجی می‌توانند به ایران سفر کنند.

با آغاز مجدد صدور روادید گردشگری در همان دو هفته اول آبان دو گروه گردشگر روسی و فرانسوی وارد ایران شدند، قطارهای گردشگری دوباره راه افتادند، امیدها در دل صاحبان کسب و کار گردشگری جان گرفت. این نویدی بود که صنعت گردشگری برای تجربه میهمان‌نوازی حتی در حین کرونا هم آماده است.

از طرف دیگر ضرغامی در سفرهای استانی به همراه رئیس‌جمهوری و هیات دولت در سه ماه گذشته همواره با تاکید و توجه به مسائل بافت‌های تاریخی و فرسوده، تعارضات موجود در این بافت‌ها را جزء مشکلات مردم عنوان کرده که باید حل شود. همچنین حضور او در کارگاه‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و گفت‌وگو با هنرمندان و صنعتگران نشان می‌دهد که میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نگاه مدیریتی وی سه ضلع متوازن یک مثلث است که حل مشکلات و چالش آن نیازمند رویکرد ریشه‌ای شناخت‌محور و حل مساله است.

استمهال تسهیلاتی و مالیاتی فعالان گردشگری تا پایان سال/ بسته حمایت صنایع‌دستی روی میز ستاد کرونا  

همین رویکرد شناخت و حل مساله باعث شد در کمتر از ۱۰۰ روز نخست، مرزهای گردشگری گشایش یابد و مهلت بازپرداخت استمهال‌ تسهیلاتی و مالیاتی برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده صنعت گردشگری در کرونا تا پایان سال تمدید شود. از طرف دیگر پیشنهاد بسته‌های حمایتی از هنرمندان صنایع‌دستی روی میز ستاد کرونا قرار گیرد و مهمتر آنکه عزم جدی برای حل مشکل مردم به عنوان گفتمان رایج در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نهادینه شود. 

فراهم کردن اعطای تسهیلات ۱۱۰۰ میلیارد تومانی برای فعالان صنایع‌دستی از صندوق کارآفرینی امید خبری بود که نشان داد وزارت میراث فرهنگی موضوع اشتغال و تولید در بخش صنایع دستی را در دستور کار دارد. عمده این تسهیلات که قراراست به حوزه تولید صنایع‌دستی خُرد و کارگاه‌ها اختصاص یابد، شکاف میان تولید و فروش را که  ناشی از خرید نقدی مواد اولیه و فروش اعتباری محصولات است، پوشش می‌دهد. این تصمیم هم بر مبنای همان راهبرد شناخت دقیق مساله و حل ریشه‌ای مشکلات انجام شد.

اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری، احداث، تکمیل، تجهیز، مرمت موزه‌ها و سامان‌دهی بافت‌ و بناهای تاریخی استان سمنان همچنین اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به محور گردشگری و مجموعه میراث جهانی پاساگارد از اعتبارات سفر رئیس جمهوری در چهارچوب رویکرد حمایتی دولت سیزدهم برای توسعه محورهای گردشگری و حفاظت از فضاهای تاریخی و باستانی، در کارنامه عملکرد سه ماهه وزارت میراث‌فرهنگی قرار دارد.

غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است: نقطه عطف عملکرد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سه ماهه نخست وزارت سید عزت‌الله ضرغامی تغییر رویکرد برای شناخت و حل ریشه‌ای مشکلات مردم و فعالان سه حوزه تخصصی این وزارتخانه است و اگر همین رویکرد که خط مشی دولت مردمی و انقلابی است تداوم داشته باشد، می‌توان به آینده این وزارتخانه به خصوص صنعت گردشگری خوش‌بین و امیدوار بود. 

ضرغامی در ۱۰۰ روز نخست بر رفع موانع توسعه گردشگری تمرکز کرد

ضرغامی رویکرد مدیریتی وزارت میراث‌فرهنگی را متحول کرده است

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره عملکرد حدود ۱۰۰ روزه دولت در بخش میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: اگر چه سه ماه نخست نمی‌تواند قضاوت دقیقی از عملکرد آن هم در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی که ۲۰ ماه زیر فشار بحران کرونا خسارت‌های بسیار دیده به ما بدهد؛ تحقق هر سیاست، برنامه‌ و هدفی در این حوزه ها زمان‌بر است. اما نکته حائز اهمیت نوع نگاه مهندس ضرغامی به این حوزه است که رویکرد برنامه‌ای این وزارتخانه را در همین ۱۰۰ روز متحول کرده و قابل تحسین است.

منتظری اظهار داشت: ضرغامی رویکرد مدیریتی به هر سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را به نگاه راهبردی شناخت و حل ریشه‌ای مسائل، معضلات و دغدغه‌ها و چالش‌ها تغییر داده است، تغییر این رویکرد هنر مدیریتی او و نقطه عطف عملکرد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت سیزدهم است.

شناسایی موانع و گلوگاه‌های سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع دستی

منتظری به حضور وزیر میراث‌فرهنگی در کمیسیون فرهنگی مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: گزارش وی برای اعضای کمیسیون امیدها به آینده گردشگری را افزایش داد. ضرغامی روی رفع موانع توسعه گردشگری و تولیدات صنایع دستی تمرکز کرد و در تلاش است موانع سرمایه‌گذاری در هر سه حوزه تخصصی وزارتخانه را بر طرف کند. جلساتی که او با مدیران و صاحب‌نظران مختلف می‌گذارد موید همین نگاه مدیریتی است.

به نظر می‌رسد ضرغامی در کمتر از ۱۰۰روز نخست موانع و گلوگاه‌های سرمایه‌گذاری در میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را شناسایی و در همین مدت با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با چالش‌های این سه بخش، ارتباط موثر را برقرار کرده است، تا این موانع برداشته و فرایند صدور مجوز فعالان و حضور سرمایه‌گذاران تسهیل شود.

وی خاطرنشان کرد: آنچه از گزارش سه ماهه ضرغامی دریافت کردم این بود که به هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نگاه متوازن و مکمل دارد و این رویکرد را در وزارتخانه تسری داده است، به طور مثال توجه ویژه به تعیین تکلیف بافت های تاریخی و فرسوده در سراسر کشور دارد.

ضرغامی در ۱۰۰ روز نخست بر رفع موانع توسعه گردشگری تمرکز کرد

تدوین طرح جامع بافت‌های تاریخی/ به آینده صنعت گردشگری امیدوارم

منتظری اظهار داشت: در سه ماه نخست در سفرهای استانی به استان‌های ایلام، فارس، اردبیل و سمنان اگر به موضوع توسعه گردشگری و زیرساخت‌های استان اصرار داشته به حل مشکلات مردم در بافت‌های تاریخی و مرمت بناهای تاریخی هم توجه، از نزدیک با آنها صحبت و برای برخی مناطق هیات‌های کارشناسی تعیین کرده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: مردمی که در بافت های تاریخی زندگی می‌کنند یا افرادی که می خواهند در یک بنای تاریخی سرمایه گذاری کنند، با مشکلات زیادی دست به گریبان و در میان دستگاه‌های مختلف سرگردان هستند. شناسایی این موانع و مشکلات و آغاز یک حرکت برای هماهنگی میان‌بخشی از اقدامات وزیر میراث‌فرهنگی در دولت سیزدهم است که با تدوین طرح جامع بافت‌های تاریخی و پشتیبانی نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی، بسیاری از نتایج آن در ۱۰۰ روزهای بعدی مشخص خواهد شد.

در سال‌های اخیر حوزه صنایع‌دستی زیر سایه صنعت گردشگری که ابعاد و وجوه بزرگتری دارد معمولا کمتر دیده شده است. تصمیمات و دستورات ضرغامی در سفرها و بازدیدهایی که در این سه ماه همراه با دولت انجام داده، بیانگر نگاه راهبردی و ویژه او به بازاریابی، فروش و صادرات و احیای بازارچه‌های سنتی به ویژه در مناطق کمتربرخوردار و مرزی است.

نماینده مردم گرگان در مجلس خاطر نشان کرد: اگر این نوع رویکرد مدیریت شناخت و حل فوری مسائل مهندس ضرغامی تداوم داشته باشد، با میانگینی که از اقدامات و سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در  کمتر از۱۰۰ روز نخست دارم، می‌توان به آینده این وزارتخانه به خصوص صنعت گردشگری خوش‌بین و امیدوار بود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha