امام جمعه کاشان: جمهوری اسلامی ایران با اقتدار مذاکره می‌کند

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان با اشاره به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر دستیبابی جمهوری اسلامی ایران اسلامی به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم گفت: این خبرها حکایت از آن دارد کشورمان می‌خواهد با اقتدار بر سر میز مذاکره حاضر شود.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کاشان در مصلای بقیه‌الله‌الاعظم (عج) این شهر افزود: در مذاکره‌های پیش رو ۲ طرف می‌خواهند با ۲ نگاه متضاد رو به روی یکدیگر قرار گیرند.

وی، یک نگاه را غربی و به خصوص آمریکایی دانست و اظهار داشت: غربی‌ها و آمریکا می‌خواهند در حوزه صنعت هسته‌ای برای ایران محدودیت به وجود آورند و برجام را سکویی برای پرداختن به مسایل موشکی ایران و جایگاه منطقه ایران قرار دهند و در این بازی امنیتی و نظامی با محوریت عبری، عربی و غربی، از سلاح تحریم که تنها سلاح آمریکایی است علیه ایران استفاده کنند.

خطیب جمعه کاشان، نگاه دوم را موضع جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و ادامه داد: کشورمان به دنبال رفع تحریم‌های اقتصادی و ضد بشری آمریکاست.

وی تصریح کرد: در دولت گذشته محدودیت‌های زیادی برای رفع تحریم‌ها پذیرفته شد و ایران حتی پیش از اجرای تعهدهای طرف مقابل، همه تعهدهایش را عملی کرد و نتیجه آن شد که آمریکا با تصور پایان‌یابی صنعت هسته‌ای بر اثر محدودیت‌های برجام از توافق‌نامه هسته‌ای خارج شد و نزدیک و به یک هزار و ۵۰۰ تحریم بر تحریم‌های قبلی اضافه کرد.

آیت‌الله سلیمانی گفت: اکنون که این تحریم‌ها تا حدودی کم‌اثر و در برخی موارد حتی بی‌اثر شده، ایران در حال گذر از مشکلات داخلی و عزم جدی در قوای سه گانه برای حل معضلات درونی است و مذاکرات در این دوره بر پایه رفع واقعی تحریم‌ها و نتیجه‌محور باید صورت گیرد که البته انجام این مهم، مشروط به سه هدف جداسازی اقتصاد و معیشت مردم از برجام، پیشرفت صنعت هسته‌ای و نگاه به شرق است.

وی با تاکید بر جداسازی اقتصاد و معیشت مردم از مذاکرات برجام، گفت: عیب مذاکره‌ها در دولت پیشین این بود که سفره، معیشت و نوید به رفاه مردم به برجام گره خورده بود، دولت سیزدهم باید معیشیت مردم را از برجام جدا کند و ساماندهی به زندگی مردم را امری مستقل و اقتصاد و معشیت مردم را موضوعی جدا از برجام قرار دهد.

آیت‌الله سلیمانی با یادآوری پیشرفت هسته‌ای ایران افزود: این پیشرفت‌ها می‌تواند کشورمان را در مذاکرات قوی‌تر و برتر جلوه دهد و توانمندی‌های ایران را در مسیر استقلال افزایش و کار را برای دشمنان در مهار ایران دشوار کند.

امام جمعه کاشان اظهار داشت: بر پایه گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، هم اکنون ایران بیش از۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد و ۲۵ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد در اختیار دارد که به نظر می‌رسد با آهنگ فعلی غنی‌سازی، ایران تا تاریخ اعلام شده برای مذاکرات بتواند به میزانی از سوخت هسته‌ای دست یابد تا دست قوی‌تری در زمین بازی مذاکره داشته باشد و در صنعت هسته‌ای به یک بازیگر قوی، پیشرو، نیرومند، مستقل و با اراده و تصمیم ساز جلوه کند.

وی، نگاه ایران به شرق را به دلیل برقراری توازن‌ در سیاست خارجی و نگاه به منطقه در راستای تطبیق این توازن‌ و خنثی‌سازی انزواجویی کشورمان از نگاه آمریکا ضرروی دانست و افزود: ایران باید به شرق و منطقه توجه داشته باشد و روابط بین‌الملل و سیاست خارجی را بیشتر و فعال‎تر کند.

آیت‌الله سلیمانی با اشاره به اینکه اندیشکده انستیتو واشنگتن در انزوایابی ایران، موضوع قطع رابطه ایران با کشورها را مطرح کرده است، گفت: عضویت ایران در گروه شانگهای، برای کشورهای غربی نگرانی شدید به وجود آورد.

وی تاکید کرد: اقتصاد ایران باید بدون برجام مدیریت شود و نگاه به منطقه و شرق، جایگزین نگاه غرب‌گرایی شود تا مذاکره‌های نتیجه‌محور بر پایه حکمت، برمبنای مصلحت و با موضع قدرت ایران تحقق یابد.

خطیب جمعه کاشان اظهار امیدواری کرد که ایران اسلامی در مذاکرات پیش رو سربلند، سرافراز، قدرتمند، آبرومند باشد و با پرچم به اهتزاز درآمده بتواند برای ایرانیان افتخارآفرینی کند.

آیت‌الله سلیمانی همچنین با اشاره به سالروز سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی (۲۰ آبان ۱۳۸۰) به شهرستان کاشان، این روز را گرامی‌داشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha