۲۰ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۲۸
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84537541
۰ نفر

برچسب‌ها

 هشدار رهبر چین در باره جنگ سرد در منطقه آسیا و اقیانوسیه

تهران – ایرنا – شی جین پینگ رئیس جمهوری چین روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس سالانه مجمع همکاری های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه "اپک" در باره اجازه دادن به تنش های آسیا و اقیانوسیه برای بازگرداندن ذهنیت جنگ سرد به این منطقه، هشدار داد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشتیدپرس؛ شی این سخنان را چند هفته پس از اعلان ائتلاف امنیتی تازه با مشارکت ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا در این منطقه که استرالیا در چارچوب آن زیردریایی های هسته ای تولید خواهد کرد و با انتقاد شدید پکن روبه رو شد، در نشستی مجازی در حاشیه اجلاس اپک به میزبانی نیوزیلند بیان کرد.

اشاره شی به جنگ سرد، بازتاب موضع همیشگی پکن در باره لزوم کنارگذاشته شدن این روش تفکر توسط ایالات متحده در مورد تعامل با چین است.   

شی در این سخنرانی زنده، افزود: تلاش ها برای ایجاد مرز در امتداد خطوط عقیدتی یا جغرافیایی سیاسی در این منطقه شکست خواهد خورد. و منطقه آسیا و اقیانوس آرام نمی تواند و نباید به رویارویی و دسته بندی های دوره جنگ سرد، بازگردد. منطقه باید در باره حفظ عملکرد و کارآیی خطوط عرضه و ادامه آزاد سازی بازرگانی و سرمایه گذاری اطمینان یابد. چین با سرسختی به پیشبرد اصلاحات و گشایش برای افزودن انگیزه به توسعه و تحول اقتصادی، ادامه خواهد داد و مهم ترین وظیفه درمنطقه، تلاش همگانی برای مبارزه با همه گیری و بیرون آمدن از سایه آن با بیشترین سرعت ممکن است.  

همچنین عضو هیئت نمایندگی یک کشور جنوب شرق آسیا به شرط ناشناس ماندن به اسوشیتدپرس گفت که اپک به علت پیش شرط های مسکو که نشانه دیگری از تیرگی روابط درون این گروه است، تاکنون نتوانسته به توافقی در باره درخواست واشنگتن برای میزبانی اجلاس ۲۰۲۳ دست یابد. روسیه از پذیرش درخواست میزبانی آمریکا خودداری کرده، مگر اینکه برخی از دیپلمات هایش از فهرست تحریم های آمریکا حذف شوند یا مجوز ورود به خاک ایالات متحده را برای حضور در نشست های اپک بیابند. احتمال موافقت واشنگتن با درخواست روسیه به علت ارتباط داشتن با امنیت آمریکا، اندک است.  

قرار است شی در اجلاس مجازی روز شنبه سران کشورهای حوزه اقیانوس آرام شامل جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، حضور یابد.

با اینکه کشورهای عضو اپک که نزدیک به سه میلیارد تن از جمعیت زمین را در خود جای داده اند، نزدیک به ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی اقتصاد جهان را در اختیار دارند، تنش های عمیقی میان این گروه ناهمگن که ۲۱ کشور و سرزمین مانند ایالات متحده، چین، تایوان، روسیه و استرالیا را در برمی گیرد، جریان دارد.  

همچنین رسانه های روز پنجشنبه چین اعلام کردند پکن و واشنگتن در حاشیه کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکو به یک بیانیه مشترک در مورد تقویت اقدامات اقلیمی دست یافته اند. پکن و واشنگتن در این بیانیه عنوان کرده اند که همراه با همه طرف ها برای تقویت اجرای توافق نامه پاریس تلاش می کنند.  دو طرف همچنین توافق کرده اند یک "گروه کاری در زمینه تقویت اقدامات اقلیمی در دهه ۲۰۲۰" را  برای ارتقا همکاری ها و فرآیندهای چند جانبه در زمینه تغییرات آب و هوایی بین دو کشور ایجاد کنند.

بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی سازمان ملل متحد موسوم به cop۲۶ از یکشنبه ۹ آبان ماه با حضور هزاران نفر از رهبران و نمایندگان ۲۰۰ کشور در شهر گلاسکوی اسکاتلند فعالیت می کند. در این نشست که به دلیل شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاده بود، مهم‌ترین مسائل و چالش‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی و بحران‌های محیط زیستی مورد بحث و تبادل نظر شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.  

در جریان این کنفرانس دو هفته ای، مذاکرات دیپلماتیک فشرده ای پیرامون چگونگی مقابله با گرمایش زمین به عنوان یک چالش مشترک جهانی، صورت گیرد و رهبران ۲٠٠ کشور جهان اهداف و تعهدات خود را برای مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی و نحوه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰، ارائه خواهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha