بازداشت ده‌ها فعال محیط زیستی در حاشیه اجلاس گلاسکو

لندن – ایرنا – پلیس اسکاتلند درحالی که سران و مقامات ارشد کشورهای جهان سرگرم گفت‌وگو درباره راهکارهای کاهش گرمای زمین در گلاسکو هستند، ده‌ها فعال زیست محیطی را که خواستار اقدامات بیشتر کشورها برای جلوگیری از بحران اقلیمی هستند، بازداشت کرد.

به گزارش ایرنا، پلیس اعلام کرد که طی دو هفته گذشته با صدها تن از فعالان زیست محیطی که مقابل محل برگزاری بیست و ششمین اجلاس بین المللی آب و هوایی تظاهرات کرده‌اند درگیر شده و حدود ۷۰ تن را دستگیر کرده است.

این درحالیست که بالغ بر ۱۰ هزار افسر پلیس از سراسر انگلیس در گلاسکو بسیج شده‌اند تا حفاظت و امنیت این اجلاس بین‌المللی را تامین کنند. عملیات پلیس نزدیک به ۱۰۰ میلیون پوند خرج برای دولت انگلیس تراشیده و گفته می‌شود بزرگترین عملیات حفاظتی در این کشور به شمار می‌رود.

معترضان از چند هفته پیش در شهرهای مختلف انگلیس دست به تظاهرات زده و خواستار تعهدات بیشتر کشورهای جهان به انجام اقداماتی هستند که روند گرم شدن زمین را کاهش دهد. اما طی دو هفته گذشته که مقام‌های ارشد جهان در شهر گلاسکو گردهم آمده‌اند آن‌ها چندین راهپیمایی عظیم در این شهر برگزار کرده‌اند. فعالان زیست محیطی با سردادن شعارهایی می‌گویند که نشست کاپ ۲۶ شکست خورده و سیاستمداران اراده کافی برای جلوگیری از روند گرمایش زمین و بحران اقلیمی ندارند.

اجلاس آب و هوایی گلاسکو طبق برنامه اعلام شده فردا (جمعه) به پایان می‌رسد. شرکت‌کنندگان سندی را به عنوان پیش‌نویس توافق اجلاس تهیه کرده‌اند که از کشورها می‌خواهد تا سال آینده میلادی، برنامه های خود را برای کاهش تصاعد گازهای گلخانه ای بازبینی و تقویت کنند؛ تا آخر سال آینده راهبردهای بلندمدت خود را برای دستیابی به تصاعد صفر خالص تا اواسط قرن، تبیین کنند و اقدام قابل ملاحظه و اثربخشی برای محدود کردن گرمایش زمین به ۱/۵ درجه انجام دهند. کشورها طبق توافق پاریس در سال ۲۰۱۵ وعده دادند که برای دستیابی به این هدف تلاش خواهند کرد.

بر اساس این سند پیشنهاد، کشورها باید روند توقف استفاده از زغال سنگ و مشتقات سوخت های فسیلی را شتاب بخشند و سهم کلی شان در بودجه اقلیمی به منظور کمک به کشورهای در حال توسعه برای سازگار کردن خود با تغییرات اقلیمی را دو برابر کنند.

این سند با اعتراض گسترده گروه‌های زیست محیطی مواجه شده و آن را ضعیف و مبهم می‌دانند. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دیروز به گلاسکو سفر کرد و از کشورها خواست تا به یک توافق‌ قوی دست یابند. او با این حال تا پایان اجلاس نماند و به رغم اصرار سروزیر اسکاتلند، به لندن بازگشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha