ثبت ملی شدن کلاته‌خیج شاهرود به برندسازی دستبافت‌های سنتی آن می‌انجامد

سمنان- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ثبت ملی کلاته‌خیج شاهرود در استان سمنان به عنوان شهر ملی دست‌بافته‌ها و نساجی سنتی زمینه‌ساز برند تجاری شدن تولیدات منطقه به منظور صادرات است.

به‌گزارش ایرنا، ویدا توحدی روز پنجشنبه در جریان بازدید از شهر کلاته‌خیج شاهرود در شرق استان سمنان بیان کرد: پرونده ثبت ملی این شهر ۲ سال پیش به معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور ارسال شد و هم اکنون مشاهده می‌شود که بخشی از مشکلات برطرف شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: مشارکت مسئولان محلی نقش مؤثری در ثبت ملی شهر کلاته‌خیج شاهرود به عنوان شهر ملی دست‌بافته‌های سنتی و نساجی سنتی دارد.»

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: از ابتدای آذر ماه و در شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی، پرونده شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نتایج پس از آن اعلام می‌شود.

وی تولیدکنندگان دست‌بافته‌های سنتی در شهر کلاته‌خیج شاهرود را افرادی بسیار سخت‌کوش و با گذشته پربار در حوزه صنایع‌دستی دانست و ادامه داد: بیش از ۹۰۰ نفر از بانوان این شهر به بافته‌های سنتی می‌پردازند و این تلاش باعث خرسندی است.

توحدی با بیان اینکه تمام هنرمندان این خطه برای ثبت ملی این شهر تلاش می‌کنند، تأکید کرد: توجه و حمایت مسئولان  از جمله شهرداری، فرمانداری، امام جمعه، میراث‌فرهنگی، برای شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی پرونده شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: ثبت ملی کلاته‌خیج باعث هویت بخشی به این منطقه می‌شود و در معرفی این شهر مؤثر است.

توسعه گردشگری با ثبت ملی کلاته‌خیج

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان نیز گفت: صنایع‌دستی و بافت تاریخی کلاته‌خیج ارزشمند است و به همین دلیل موضوع ثبت ملی این شهر در دستور کار جدی این اداره‌کل قرار دارد.

حمیدرضا دوست‌محمدی با تأکید بر تقویت اقتصاد محلی افزود: ثبت ملی شهر کلاته‌خیج، زمینه‌ساز رشد گردشگری و اقتصادی این منطقه است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: حفظ هنرهای سنتی علاوه بر هویت فرهنگی، زمینه‌ساز تبدیل شهرها و روستاها به برند ملی و جهانی شده و توسعه پایدار شهری و روستایی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: کلاته خیج شهری که سابقه تاریخی در دست‌بافته‌های سنتی دارد باید از مزایای شهرهای ملی صنایع‌دستی استفاده کند و بر این اساس نواقص را برطرف کردیم و به دنبال این هستیم این هنر را از تولید مواد اولیه تا تولید دست‌بافته‌ها به صورت بومی حفظ کرده و ترویج دهیم.

دوست‌محمدی با تأکید بر اینکه آموزش تولید دست‌بافته‌های سنتی به نسل جوان کلاته‌خیج از اهداف است، گفت: با ثبت ملی به سمت برند ملی پیش می‌رویم و زمینه‌ساز رشد گردشگری و اقتصادی این منطقه خواهیم بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha