قدردانی اسلام‌آباد از نقش مسوولانه تهران در قبال تحولات افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان در حاشیه نشست تروئیکای توسعه یافته با حضور نمایندگان ویژه چهار کشور از جمله چین و روسیه، ضمن قدردانی از همکاری جمهوری اسلامی ایران با همسایگان، نقش کشورمان در قبال افغانستان را مسوولانه تعبیر کرد.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، نشست تروئیکای توسعه یافته درباره افغانستان با حضور نمایندگان ویژه پاکستان، چین، روسیه و آمریکا امروز (پنجشنبه) در اسلام‌آباد و با سخنرانی «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان آغاز شد.

قریشی طی سخنانی بر لزوم همکاری پیوسته ذی نفعان صلح افغانستان از جمله همسایگان و بازیگران مهم منطقه برای دستیابی به هدف مشترک صلح، ثبات و امنیت پایدار تاکید کرد.

وی خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان، همکاری برای غلبه بر بحران انسانی و ارائه کمک‌های اقتصادی شد.

وزیر امور خارجه پاکستان در حاشیه نشست تروئیکای توسعه یافته طی گفت وگو با رسانه‌های دولت این کشور گفت: اسلام‌آباد مصرانه حامی ادامه رایزنی‌ها با بازیگران منطقه‌ای به ویژه همسایگان اصلی افغانستان برای کمک به حل مسائل این کشور است.

وی همچنین با مسوولانه توصیف کردن نقش ایران برای همفکری با همسایگان، از کشورمان برای کمک به صلح و ثبات در افغانستان قدردانی کرد.

قریشی با اشاره به رایزنی‌های پاکستان با همسایگان افغانستان از جمله ایران و دعوت از روسیه برای حضور در دومین نشست وزیران امور خارجه همسایگان افغانستان در تهران، اعلام کرد: قرار است از دولت موقت طالبان جهت حضور در نشست آتی در پکن دعوت شود تا به صورت مستقیم نگرانی‌ها و مطالبات را با آنان مطرح کنیم.  

گفتنی است، هیاتی از افغانستان به ریاست «امیرخان متقی» وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان شامگاه روز گذشته به وقت محلی وارد اسلام‌آباد شد. این یک بازدید رسمی ۳ روزه خواهد بود و اعضای هیات طالبان قرار است با مقام‌های سیاسی و نظامی پاکستان همچنین اعضای تروئیکای توسعه یافته دیدار کنند.

شاه محمود قریشی پنجم آبانماه امسال در دومین اجلاس وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به میزبانی کشورمان در تهران شرکت و همچنین با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.
پیش‌تر وزیر امور خارجه پاکستان چهارم شهریورماه نیز سفر رسمی به تهران انجام داد و با آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون تحولات منطقه‌ای، افغانستان و همچنین تقویت روابط دوجانبه گفت‌ وگو کرد.  
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha