ایجاد کارخانه آهک صنعتی در شرایط تحریم از توفیقات بنیاد مستضعفان است

کرمان- ایرنا- رئیس بنیاد مستضعفان گفت: انتخاب نوع کارخانه آهک صنعتی برای احداث و نیز محصول آن باوجود شرایط تحریم، چگونگی تامین منابع مالی و سرمایه گذاری از جمله توفقیات ما در بنیاد به شمار می‌رود که در شهرستان قلعه گنج کرمان به ثمر نشست.

به گزارش ایرنا سید پرویز فتاح روز پنجشنبه در جریان افتتاح کارخانه آهک صنعتی در جنوب استان کرمان در جمع خبرنگاران اظهارداشت: راه اندازی این کارخانه در قلعه گنج یک اتفاق خوب است که به توسعه این منطقه هم کمک می کند.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: بنیاد هفت سال است که در این شهرستان حضور دارد و با اجرای اقدامات و برنامه های مختلف برای انجام توسعه در این منطقه فعالیت هایی دارد و امروز همه مسئولان و مردم محلی نیز اذعان دارند که شاخص های توسعه منطقه ارتقا پیدا کرده است.

فتاح افزود: البته نمی‌خواهیم بگوییم به همه شاخص های مورد نظرمان در قلعه گنج رسیدیم اما قاطعانه اعلام می کنیم وضعیت قلعه گنج نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است و همه مسئولان و عموم مردم قلعه گنج با بنیاد همکاری کردند تا به توفیقات برسیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه تاکنون زهکلوت و قلعه گنج در استان کرمان در کنار دیگر مناطق کشور به عنوان پایلوت(نمونه) اجرای طرح های مقاومتی بودند گفت: بزودی یک منطقه دیگر نیز در استان به این دو منطقه در این حوزه افزوده می شود و تعداد کل طرح های پایلوت اقتصاد مقاومتی بنیاد در کشور نیز با احتساب آن به چهل و یک مورد افزایش می یابد.

فتاح با تشریح مختصات طرح کارخانه آهک صنعتی بنیاد در قلعه گنج اظهارداشت: سرمایه گذاری خالص ما برای کارخانه آهک صنعتی ۱۴۰ میلیارد تومان است اما این کارخانه با تجهیزات امروز بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد.

وی تاکید کرد: مجوزهای زیست محیطی برای این کارخانه قبل از احداث اخذ شده است و فاز دوم کارخانه آن نیز بزودی اجرا می شود که ظرفیت تولید آن در مجموع به ۲۲۰ هزار تن تولید آهک صنعتی در سال خواهد رسید.

مجری طرح کارخانه آهک قلعه گنج نیز در مراسم افتتاح این کارخانه گفت: با افتتاح فاز اول کارخانه در مساحت ۱۴ هکتار برای ۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۳۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی شده است.

هاشم نظام آبادی افزود: این کارخانه در فاز نخست ۱۱۰ هزار تن ظرفیت تولید دارد که بخشی از محصول آن به صورت آهک صنعتی به کارخانه فولاد سازی می رود و بخش دیگری نیز آهک دانه بندی برای استفاده منطقه تولید می شود.

وی با اشاره به برخی نگرانی ها درزمینه آلودگی زیست محیطی کارخانه آهک تاکید کرد: بحث سلامت مردم اولویت بر رونق منطقه دارد و این کارخانه نیز با فناوری مدرن و روز ساخته شده است.

به گفته نظام آبادی ۱۸۰ هزار یورو فقط صرف تجهیزات ضد آلایندگی این کارخانه شده است تا کارخانه هیچ گونه آلودگی برای منطقه نداشته باشد.

وی اظهار داشت: گردش مالی این کارخانه اثرات خوبی در رونق اقتصادی قلعه گنج دارد و اشتغال زیادی برای مشاغل پایین دستی و جانبی ایجاد می کند.

شهرستان محروم قلعه گنج در جنوبی ترین نقطه استان کرمان و با فاصله ۴۲۰ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha