شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف فوری خشونت ها در میانمار شد

نیویورک – ایرنا – شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه ای نگرانی عمیق خود را نسبت به افزایش خشونت ها در میانمار ابراز کرد و خواستار توقف فوری خشونت ها در این کشور شد.

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای که پیش نویس آن را انگلیس تهیه کرده بود، چهارشنبه شب به وقت محلی با انتشار آن خواستار توقف فوری خشونت ها در میانمار و و تضمین امنیت غیرنظامیان شدند.
اعضای شورای امنیت در این بیانیه خواستار پایان فوری جنگ در میانمار شدند  و از ارتش میانمار خواستند حداکثر خویشتنداری را انجام دهد.
در این بیانیه آمده است:  اعضای شورای امنیت نگرانی عمیق خود را نسبت به تحولات میانمار پس از اعلام وضعیت اضطراری که در اول فوریه واقع شد تکرار کرده و از ارتش خواستند حداکثر خویشتن‌داری را به خرج دهد.
در این بیانیه آورده شده است که اعضای شورای امنیت گفت و گو و آشتی مطابق با خواست و منافع مردم میانمار را تشویق کردند.
اعضای شورای امنیت سازمان ملل همچنین در بیانیه خود خواستار دسترسی کامل، ایمن و بدون مانع کمک‌ های بشردوستانه به افراد نیازمند شدند.
شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته پشت درهای بسته جلسه ای با موضوع میانمار تشکیل داد.
استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل نیز اظهار داشت: ناظران داخلی و بین‌المللی انتخابات میانمار را آزاد و منصفانه اعلام کردند و حزب لیگ ملی دموکراسی تقریبا ۸۰ درصد از کرسی‌های منتخب در مجالس بالا و پایین پارلمان را به دست آورد. اما با تسلط ارتش در اول فوریه ۲۰۲۱ (۱۲ بهمن ۱۳۹۹) روند دموکراتیک میانمار از مسیر خارج شد.
وی افزود: سازمان ملل متحد مجددا از ارتش میانمار می خواهد تا به خواست مردم احترام بگذارد و کشور را در مسیر انتقال دموکراتیک بازگرداند. سازمان ملل همچنین به شدت نگران تشدید خشونت ها در میانمار است.
سخنگوی سازمان ملل در خصوص وضعیت انسانی میانمار گفت: اکنون بیش از سه میلیون نفر در میانمار به دلیل درگیری و ناامنی فزاینده، همه گیری کرونا و اقتصاد در حال سقوط نیاز به کمک های بشردوستانه دارند.
وی افزود: بدون پایان دادن به خشونت و حل مسالمت آمیز بحران میانمار، این تعداد فقط افزایش خواهد یافت.
به گفته وی، از زمان تسلط ارتش میانمار در اول فوریه امسال، صدها هزار نفر به دلیل خشونت در سراسر کشور مجبور به ترک خانه های خود شده اند و ۲۲۳ هزار نفر در داخل این کشور آواره شده اند.
دوجاریک با اشاره به وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار گفت: مساله افرادی که از مدت ها پیش در این کشور آواره شده اند، هنوز حل نشده است. بیش از ۱۴۴ هزار مسلمان روهینگیا همچنان در ارودگاه ها در یالت راخین قرار دارند.
به گزارش ایرنا، میانمار از زمان کودتا تا کنون درگیر تنش و ناآرامی بوده است؛ کودتایی که به یک دهه دموکراسی در این کشور پایان داد . در خشونت‌های ماه‌های اخیر در این کشور بیش از یک هزار و ۱۰۰ تن کشته شده‌اند .
طرح نقشه راه مصوب آ.سه.‌آن شامل تعهدی به گفت‌وگو با همه طرف‌ها و اجازه دسترسی‌های انسان‌دوستانه و توقف خشونت‌ها بود.
تاریخ طولانی دیکتاتوری نظامی و نقض حقوق بشر در میانمار یکی از مسائل دشوار مورد بحث در اتحادیه‌ آ.سه.‌آن بوده که وحدت این سازمان و سیاست عدم مداخله را به آزمایش گذاشته است.
میانمار از آغاز کودتا در این کشور با سرکوب مرگبار معترضان، فروپاشی اقتصادی و مهاجرت دسته جمعی پناهجویان رو به رو شده است.
همچنین افزایش گسترش ویروس کرونا در این کشور، سیستم بهداشت را مختل کرده و در ماه های گذشته منجر به وقوع فاجعه انسانی در این کشور شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha