عزت الشابندر سفر سردار قاآنی به عراق را مصداق تعامل همسایگان دانست

بغداد-ایرنا- عزت الشابندر سیاستمدار و تحلیل گر عراقی در یک برنامه تلویزیونی به برخی حرف و حدیث ها درباره سفر سردار اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس به بغداد پایان داد و آن را «تعامل یک دولت همسایه با عراق» عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، الشابندر ادامه داد: سردار قاآنی عملیات ترور (علیه نخست وزیر عراق) و نیز قتل معترضان مسالمت آمیز را محکوم کرد.

الشابندر این ادعا را رد کرد که سفر سردار قاآنی «اعلام نشده یا ناگهانی» بود و در واکنش به برخی جوسازی ها گفت: دیدار قاآنی از عراق کاملا اعلام شده و آشکار بود؛ او از مسائلی عمومی سخن گفت و هرگز نخواست وارد جزئیات (مسائل حاشیه ای یا غیرمرتبط) شود.

پیشتر «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت و گویی رسانه ای به ابعاد سفر اخیر سردار «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عراق پرداخت؛ سفری که ناظران عراقی آن را بسیار موثر و ثبات ساز دانستند.

مسجدی در گفت و گو با شبکه العالم گفت که فرمانده سپاه قدس در دیدار با طرف های عراقی بر حمایت ایران از روند قانونی انتخابات پارلمانی عراق تاکید کرد؛ انتخاباتی که روز ۱۸ مهرماه گذشته برگزار شد.

مسجدی تصریح کرد که سردار اسماعیل قاآنی از همه طرف های عراقی خواست آرامش خود را حفظ و برای ثبات عراق همکاری کنند.  

به گفته سفیر ایران در بغداد، فرمانده سپاه قدس بر ضرورت انجام امور شکایت ها و اعتراض های مرتبط با نتایج انتخابات در چارچوب قانون تاکید کرد.

مسجدی گفت: سردار قاآنی بر ضرورت احترام به نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق که کمیسیون انتخابات و موسسات رسمی عراق آن را اعلام خواهند کرد تاکید کرد.

مسجدی ادامه داد: ما به شدت هدف قرار دادن منزل نخست وزیر عراق را محکوم می کنیم و سردار قاآنی نیز به شکل صریح و شفاف و قاطع بر ضرورت پیگرد عاملان جرم تلاش برای ترور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق بر اساس قانون این کشور تاکید کرد.

به گفته سفیر ایران، «هیچ خط قرمزی در این باره نداریم و هر طرفی که ثابت شود در حمله به منزل نخست وزیر عراق دست داشته است بر اساس قوانین قضایی عراق باید مورد پیگرد قرار گیرد.»

سفیر ایران به این نکته اشاره کرد که «بر ضرورت تحقیق در همه ابعاد جنایت، تاکید داریم و نباید قبل از اعلام نتایج تحقیق قضاوت کرد.»

مسجدی همچنین یادآورشد که «سردار قاآنی اهمیت اجرای تحقیق دقیق در همه ابعاد فنی حمله به منزل نخست وزیر عراق را گوشزد و تاکید کرد که جنایتکاران باید بر اساس قانون بعد از اعلام نتایج کمیته تحقیق، مورد پیگرد قرار گیرند.»

سردار قاآنی در سفر اخیر خود به عراق با «برهم صالح» رییس جمهوری و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و نیز چند طرف عراقی دیگر دیدار و گفت و گو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha