کشت گندم دیم در لارستان فارس آغاز شد

لارستان- ایرنا- کشت دیم گندم در ۱۸ هزار هکتاز از زمین‌های کشاورزی شهرستان لارستان در جنوب فارس در حالی آغاز شده که سنگینی سایه خشکسالی و کم بارشی همچنان بر این منطقه حاکم است.

مدیر جهاد کشاورزی لارستان گفت: کاشت محصول زراعی گندم در این منطقه از نیمه اول آبان ماه شروع شده وتا نیمه دوم آذر ماه ادامه خواهد داشت .

محمدجواد مظفری چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: تاکنون حدود یک هزار و ۲۰۰ تُن بذر گندم گواهی شده بین کشاورزان توزیع شده که ارقام سیروان ، چمران ۲، مهرگان، تیرگان ، برات و  خودمصرفی کشاورز بیشترین خرید و مصرف را بین کشاورزان داشته است.

سال زراعی گذشته کشت گندم در سطحی افزون بر ۱۸ هزار هکتار انجام شد که بیش از ۴۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان تحویل مراکز خرید گندم و کارخانه های آرد استان شد.

به گفته مظفری، کاهش بارندگی و پراکنش نامناسب بارش ها در سال زراعی گذشته موجب خسارت فراوانی به بخش کشاورزی این منطقه شد و میزان تولیدات کشاورزی از حدود ۹۵ هزار تن با وجود خشکسالی پارسال به کمتر از ۴۵ هزار تن کاهش یافت.

او گفت که میزان برداشت در کشت دیم محصولات زراعی لارستان در سال زراعی گذشته صفر بود. میزان بارش های سال زراعی گذشته در لارستان کمتر از ۴۰ میلی متر گزارش شده است.

شهرستان لارستان دارای ۵۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان ۳۲ هزار هکتار دیم و ۲۳ هزار هکتار  آبی است.

لارستان در استان فارس در حد فاصل شهرستان‌های داراب، زرین‌دشت، جهرم، قیر و کارزین، خنج، اوز، گراش و لامرد قرار دارد و در شرق و جنوب با حاجی‌آباد، بندرعباس و بستک در استان هرمزگان همجوار است.

این شهرستان با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله ۳۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha