۱۹ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۵۳
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84536467
۲ نفر

برچسب‌ها

نویسنده الجزایری : سپاه پاسداران معادلات جدیدی را در منطقه رقم زد

تهران - ایرنا - نویسنده الجزایری در مطلبی ویژه عملیات دریایی سپاه پاسداران در خلیج فارس که به ناکام ماندن سرقت کشتی نفت از سوی نیروی دریایی آمریکا منجر شد، نوشت: سپاه در جریان این عملیات معادلات جدیدی را در منطقه رقم زد.

به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه فرامنطقه رای الیوم چاپ لندن در شماره امروز (چهارشنبه) خود به قلم "عمیرة أیسر " نویسنده الجزایری، در تشریح ماجرا نوشت: قایق های جنگی سپاه پاسداران انقلاب ایران در خلیج عدن در نزدیکی باب المندب با به سرقت رفتن نفتکش ایرانی در منطقه دریای عمان توسط نیروهای آمریکایی مقابله کردند . نیروهای دریایی آمریکا طی این اقدام نفتکش مزبور را که حامل فرآورده های نفتی بود، مصادره کردند و تمام محموله آن را به نفتکش دیگری انتقال دادند و آن را به نقطه ناشناسی هدایت کردند. سپس هوانیروز سپاه پاسداران انقلاب ایران عملیات معکوس انجام داده و عملیات هلی برد بر نفتکش مزبور انجام داد و بر آن مستولی شد و آن را به سوی آب های منطقه ای ایران هدایت کرد. در ادامه نیروهای آمریکایی با استفاده از چند بالگرد و ناو جنگی نفتکش را تحت تعقیب قرار دادند که در تمامی این تلاش ها با شکست مواجه شدند، آن هم علیرغم اینکه نیروی دریایی آمریکا در منطقه چندین ناو جنگی دیگر را وارد عملیات کرده بود تا راه را بر روی نفتکش ایرانی ببندند اما تمامی این تلاش ها ناکام ماند و نفتکش بدون هیچ مشکلی به ایران بازگشت.

این نویسنده الجزایری افزود : نیروهای سپاه پاسداران انقلاب ایران ثابت کردند که به  هیچ کشور متجاوزی به ویژه آمریکا اجازه نخواهند داد تا شرایط خود را بر آنها دیکته نماید و یا با به سرقت بردن نفتکش آن هم در روز روشن آنها را تحت فشار قرار دهد. این اولین عملیاتی نیست که طی آن نیروهای دریایی ایران با نیروهای دریایی آمریکا که به واسطه نیروهای ناوگان ششم در منطقه حضور دائمی دارند، به مقابله برخاستند.

وی خاطرنشان کرد : عملیات آزادسازی نفتکش ایرانی به ارتش آمریکا ضربه دردناکی وارد کرد که همواره به خود افتخار می کرد به هر نقطه از جهان که بخواهد می تواند برسد و هر کشوری را که بخواهد جزو کشورهای محور شرارت قرار می دهد . همان طور که جورج بوش پسر رئیس جمهور پیشین آمریکا از ایران با چنین عنوانی یاد کرد . عنوان یاد شده شامل همه کشورهایی می شود که با سلطه جویی و قلدرمآبی آمریکا رو در رو شده اند آن هم در حالی که آمریکا  علیرغم شکست های پی در پی خود را ابرقدرت می داند.

أیسر تصریح کرد : آمریکا به دنبال تنش پیش آمده بر سر برنامه هسته ای ایران در دریای عرب و خلیج عمان به همراه نیروهای دریایی بلژیک ، ژاپن و فرانسه مانورهای دریایی گسترده ای برگزار کرد. آمریکا به دنبال رزمایش یاد شده با همراهی پاکستان در شمال دریای عرب با استفاده از مهمات جنگی مانورهای دریایی برگزار کرد.

"البته پنتاگون تاکید کرد که برگزاری رزمایش های دریایی یاد شده در نزدیکی آب های منطقه ای ایران به معنای آن نیست که آمریکا و همپیمانانش در صدد انجام اقدام خصمانه علیه تهران نیستند اما همه نشانه ها و شاخص های موجود حکایت از آن دارد که آمریکا به منظور تسلط یافتن بر حریم حیاتی دریایی تهران و تاثیر گذاشتن بر نیروی دریایی ایران راهبرد نظامی دریایی در پیش گرفته است. آمریکا با اقدامات تحریک آمیز مستمر و مکرر خود می خواهد ایران را به سوی انجام اقدام نظامی علیه کشتی ها و ناوهای آمریکایی مستقر در دریای عرب و یا تنگه هرمز سوق دهد تا بدین ترتیب بهانه موردنظر خودد را یافته و با موافقت جامعه بین الملل ایران را تحت محاصره دریایی قرار دهد و از صدور نفت ایران از راه دریا به بازارهای جهانی جلوگیری به عمل آورد."

وی اظهار داشت : سپاه پاسداران  انقلاب ایران به طور کامل بر فرآیند انتقال محموله های سوخت و گازوئیل توسط کشتی های ایران به لبنان از راه بندر طرطوس سوریه اشراف و نظارت دارد و اعمال محاصره سوخت علیه لبنان را در هم شکست . لبنان ماه های زیادی است که با چراغ سبز آمریکا و با همدستی کشورهای خلیج (فارس) تحت تحریم سوخت قرار دارد اما آنها هیچ گونه کشتی حامل نفت یا گاز یا مازوت برای نجات لبنان گرفتار پیامدهای خفقان آور بحران اقتصادی نفرستادند و در یک اقدام توطئه آمیز سعی داشتند تا لبنان را در گرداب برادرکشی و جنگ داخلی گرفتار نمایند.

مقاله نویس رای الیوم در پایان ابراز داشت : ایران بار دیگر ثابت کرد که یک نیروی منطقه ای بزرگ است که هیچ کس نمی تواند نیروی نظامی یا اطلاعاتی اش را دستکم بگیرد و یا از مرزهای دریایی اش عبور نماید مگر آنکه بازداشت خواهد شد. این همان پیامی است که به نظر می رسد واشنگتن آن را به خوبی درک نمی کند. آمریکا تا کنون بارها نیروهای سپاه پاسداران انقلاب را در مناسبت های مختلف امتحان کرده است .۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha