مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه بر تامین امنیت افغانستان تاکید کردند

تهران-ایرنا- مشاوران و دبیران امنیت ملی کشورهای منطقه در نشستی که صبح امروز(چهارشنبه) در دهلی نو هند آغاز شد بر همکاری و مشورت کشورهای منطقه برای تامین امنیت و ایجاد ثبات در افغانستان تاکید کردند.

به گزارش ایرنا،سومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای صبح امروز چهارشنبه با مشارکت دبیران و مشاوران امنیت ملی هند، روسیه، ایران، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان در دهلی‌نو به منظور رایزنی پیرامون آخرین تحولات امنیتی منطقه به میزبانی هند در دهلی‌نو پایتخت این کشور آغاز شد.

آژانس امنیت ملی و دبیران شورای امنیت این هشت کشور در بیانیه‌های افتتاحیه کوتاه خود بر تلاش‌های جمعی برای مقابله با تهدیداتی مانند تروریسم و قاچاق مواد مخدر که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد و ارائه کمک‌های بشردوستانه به این کشور قبل از آغاز فصل زمستان تاکید کردند.

به گزارش رسانه‌های هند، آجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند در سخنان افتتاحیه خود در این نشست گفت: «زمان رایزنی‌های نزدیک‌تر و هماهنگی بیشتر میان کشورهای منطقه برای یافتن راه حل هایی برای تحولات اخیر در منطقه جنگ زده افغانستان فرا رسیده است. همه ما به شدت شاهد تحولات در افغانستان بوده‌ایم. این‌ها پیامدهای مهمی نه تنها برای مردم افغانستان، بلکه برای همسایگان و منطقه دارد. اکنون زمانی برای تبادل نظر، همکاری، تعامل و هماهنگی بیشتر میان کشورهای منطقه است».

تشکیل دولت فراگیر در افغانستان 

همچنین علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز طی سخنانی با اشاره به چالش‌های تروریسم و بحران پناهجویان گفت: «راه حل تنها از طریق تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام است. ما همواره تأکید کرده و می‌کنیم که صلح خواست همگانی مردم و اقوام افغانستان است. ولی نکته‌ مهم که بایستی توجه همگی را به آن جلب کرد، آن است که امریکا حتی در موضوع صلح در افغانستان نیز فریبکارانه رفتار کرد و با وجود تظاهر به ایجاد صلح در افغانستان، هیچ برنامه‌ای برای این کار نداشت و تنها هدف او رهایی از مهلکه‌ای بود که خود ساخته بود و به دلیل خوی استکباری وخودبرتربینی، افغانستان، منطقه و جهان را دچار مشکل کرد».

اقدام عملی برای مقابله با تهدیدات 

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز خواستار اقدامات عملی برای مقابله با تهدیدات و چالش‌های ناشی از خاک افغانستان شد.

وی با اشاره به گسترش مکانیسم‌های گفت‌وگو در مورد افغانستان، از جمله فرمت مسکو و شورای ترک گفت: «این مهم است که این انجمن ها نباید کارهای تکراری را انجام دهند، بلکه مکمل یکدیگر باشند. فرمت مسکو که سومین نشست خود را در ۲۰ اکتبر در پایتخت روسیه برگزار کرد، پتانسیل مهمی برای هماهنگی تلاش‌ها برای حل و فصل مسئله افغانستان دارد».

پاتروشف گفت: «ما در مسکو پایه خوبی برای تعیین موضع کشورهای‌مان در رابطه با توسعه گفت‌وگو با طالبان و همچنین هماهنگ کردن عملی تلاش‌های همه شرکای منطقه ایجاد کردیم».

کریم ماسیموف، رئیس کمیته امنیت ملی قزاقستان نیز در این نشست گفت: «از نزدیک تهدیدها و چالش‌های افغانستان را زیر نظر داریم. با به قدرت رسیدن طالبان، وضعیت در داخل کشور همچنان پیچیده است. موانع زیادی برای تشکیل یک نظام دولتی موثر وجود دارد. سازمان های تروریستی در حال تشدید فعالیت‌های خود هستند».

در همین راستا، نصرالله رحمت‌جان محمودزاده، دبیر شورای امنیت تاجیکستان هم اظهارداشت که کشورش نگران تحولات پس از تسلط طالبان است زیرا مرز طولانی با افغانستان دارد.

وی تاکید کرد: «وضعیت کنونی خطر و امکان بیشتری برای رشد قاچاق مواد مخدر، تروریسم و جنایت ایجاد می‌کند. وضعیت در مرز تاجیکستان و افغانستان در حال حاضر تحت تأثیر بسیاری از عوامل منفی پیچیده است. افغانستان ممکن است در زمستان آینده با یک فاجعه انسانی روبرو شود. ما باید راه حلی برای تامین تمام نیازهای مردم افغانستان پیدا کنیم».

خبرگزاری "آسوشیتد پرس" در گزارشی در خصوص این اجلاس نوشت: هند درحالی میزبان مقامات ارشد امنیتی روسیه، ایران و پنج کشور آسیای مرکزی برای گفتگو در مورد وضعیت افغانستان پس از سقوط دولت تحت حمایت آمریکا و تسلط طالبان بر این کشور است که پاکستان و چین در این نشست شرکت نکرده است. 
نمایندگان افغانستان به این نشست دعوت نشدند. معید یوسف مشاور امنیت ملی پاکستان هفته گذشته هند را متهم به خرابکاری کرده است. 
هند نیز عدم شرکت پاکستان در این نشست را تاسف برانگیز دانسته است. 
این نشست بر تلاش‌های هند برای حفاظت از منافع استراتژیک خود در افغانستان در میان نفوذ فزاینده پاکستان در منطقه تمرکز می‌کند. هند و پاکستان هر دو مدت‌ها تلاش کرده‌اند تا برای تامین منافع امنیتی، نفوذ خود در افغانستان را افزایش دهند. 
"فارن افرز" نیز در گزارشی در خصوص وضعیت افغانستان نوشت: جامعه جهانی با مسدود کردن ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان و تعلیق کمک‌های خارجی که ۷۵ درصد از هزینه‌های عمومی افغانستان را تامین می‌کرد، به تسلط طالبان بر کشور واکنش نشان داد. 
گروه طالبان نیز به نوبه خود سیاست‌های افراطی خود را دوچندان کرده و اصرار دارد که در جنگ پیروز شده است و جامعه جهانی باید آن را به رسمیت بشناسد. 
اگر این شرایط ادامه یابد، نتایج برای مردم افغانستان فاجعه بار خواهد بود. بحران اقتصادی به احتمال زیاد منجر به افزایش مقاومت مردم در برابر حکومت طالبان خواهد شد و با افزایش ناامیدی از حاکمیت طالبان، داعش که در حال حاضر حملات خود را در سراسر کشور تشدید کرده است، ممکن است بتواند حمایت بیشتری به ویژه در میان جوانان بدست آورد. 

این نشریه  در ادامه اضافه کرد طالبان و قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی باید برای جلوگیری از بی‌ثباتی بیشتر و محافظت از مردم افغانستان در برابر رنج بیشتر، وارد دیپلماسی بیشتری شوند، خطر کرده و سازش انجام دهند. 
آمریکا و اروپا باید از محدود کردن تعامل با طالبان به منظور خارج کردن شهروندان و متحدان خود و هماهنگ کردن دسترسی بشردوستانه فراتر بروند. کمک‌های بشردوستانه به تنهایی نمی‌تواند از فروپاشی اقتصادی یا از افراط گرایی و بی‌ثباتی بیشتر جلوگیری کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha