ایجاد نمایندگی میراث فرهنگی در شرق اصفهان مستلزم ساختار اداری جدید است

اصفهان - ایرنا - سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: درخواست‌هایی مبنی بر ایجاد نمایندگی میراث فرهنگی در شهرستان‌های نوبنیاد شرق این استان با توجه به جایگاه مهم میراث فرهنگی و گردشگری در این منطقه مطرح شده است که این کار نیاز به ایجاد ساختار اداری جدید دارد.

علی کامیابی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  با بیان اینکه به تازگی چهار شهرستان در شرق اصفهان تشکیل شده است، خاطرنشان کرد:  پیشنهاد این کار به وزارت میراث فرهنگی ارائه شده است اما به نتیجه رسیدن آن زمانبر است و از طرفی محدودیت هایی برای گسترش تشکیلات ساختاری برای وزارتخانه وجود دارد.

بر اساس مصوبه هیات وزیران  امسال شهرهای جَرقویه، وَرزَنه، هَرَند و کوهپایه در شرق استان اصفهان به شهرستان ارتقا یافتند.

وی افزود: آثار تاریخی و میراث فرهنگی ارزشمندی با جلوه ها و ویژگی های منحصر به فرد مانند تزیینات گچبری در شرق اصفهان وجود دارد اما اعتبارات این اداره کل برای نگهداری و مرمت آنها محدود است.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان افزود: حدود یکهزار و ۸۵۰ اثر تاریخی ثبت ملی شده دارد اما اعتبارات موجود برای آنها حدود ۲۵۰ میلیارد ریال است که با یک حساب ساده و تقسیم بر تعداد آثار می بینیم که این اعتبار پاسخگوی آنها نیست و ممکن است سال ها طول بکشد تا یک اثر تاریخی، یک بار مرمت شود مگر آنکه این بناها به نهادهای عمومی یا خصوصی واگذار شود تا آنها برای مرمت و حفاظت از این آثار کمک کنند.

وی با تاکید بر لزوم افزایش سقف اعتبارات مورد نیاز برای حفاظت و مرمت بهتر و بیشتر بناهای تاریخی شرق اصفهان، گفت: این منطقه در مسیر جاده باستانی راه ابریشم و در امتداد مسیر زاینده‌رود واقع شده و از ظرفیت های بسیاری بمنظور توسعه صنعت گردشگری برخوردارست که باید بطور ویژه به آن نگاه کرد تا این ظرفیت ها به فعلیت برسد.

کامیابی یکی از خواسته های مهم اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان را تخصیص اعتبارات بیشتر برای حفاظت و مرمت آثار تاریخی دانست و تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد دست ما برای رسیدگی بیشتر به آثار ارزشمند محور شرق اصفهان بازتر خواهد بود.

وی با اشاره به جلسه ای که با حضور شهرداران شهرهای شرق اصفهان و نماینده مردم اصفهان در مجلس درباره محور گردشگری شرق اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه مسائل و مشکلات موجود از جمله تعدد بناهای تاریخی در این منطقه و محدودیت اعتبارات موجود برای رسیدگی به آثار تاریخی مطرح و بررسی شد.

کامیابی به توسعه گردشگری و بومگردی در شرق اصفهان در سال های اخیر اشاره و تصریح کرد: یکی از مسائل مطرح شده از سوی شهرداران شهرهای شرق اصفهان، برخی ایرادهایی بود که توسط نیروی انتظامی در این زمینه گرفته می شود و مقرر شد این موضوع پیگیری و برطرف شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: پیشنهادی نیز مبنی بر تشکیل کمیته حفاظت از میراث‌فرهنگی و توسعه گردشگری در محور شرق اصفهان از سوی یکی از نمایندگان مجلس مطرح شد که مورد استقبال این اداره کل قرار گرفت و امید است به زودی این کمیته تشکیل شود.

کامیابی همچنین با اشاره به آمادگی استان اصفهان برای ورود گردشگران خارجی با رعایت پروتکل های بهداشتی و در قالب سفرهای ایمن، اظهار داشت: نخستین گروه در این زمینه از روسیه وارد کشورمان شده اند که سفر به اصفهان یکی از برنامه های آنهاست.

منطقه شرق اصفهان از خوراسگان در شرقی ترین نقطه کلانشهر اصفهان گرفته تا تالاب گاوخونی، دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری مانند تپه های ماسه ای ، تالاب گاوخونی و آثار معماری با ارزش تاریخی است که بسیاری از آنها مربوط به سده های پنجم و ششم هجری قمری است.

مسجد جامع برسیان، قلعه هزارساله قورتان دومین بنای خشتی و گلی ایران، استراحتگاه شاه عباسی ورزنه، مسجد جامع ورزنه، آب انبار حاج میرزا علی اکبر میرمیران، کاروانسرای قلعه خرگوشی، مسجد جامع هرند، روستای تاریخی قهی، خانه شیخ جواهری کوهپایه و کارونسرای عباسی کوهپایه از جمله آثار تاریخی این محور گردشگری است.
استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های ' وزوان' ، ' مزدآباد ' و ' مون ' به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha