۱۹ آبان ۱۴۰۰،‏ ۲:۴۶
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84535691
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا در جزیره گوام سامانه گنبد آهنین مستقر کرد

تهران-ایرنا- منابع آمریکایی اعلام کردند این کشور با هدف مقابله با تهدید موشک‌های بالستیک چین، در جزیره گوام واقع در غرب اقیانوس آرام، سامانه گنبد آهنین ساخت رژیم صهیونیستی مستقر کرده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از "وال استریت ژورنال"، رژیم صهیونیستی ۲ سامانه موشکی گنبد آهنین خود را در اختیار آمریکا گذاشته است و واشنگتن یکی از این سامانه‌ها را در جزیره گوام مستقر کرده است.  
نشریه "وال استریت ژورنال" افزود: اگرچه این سامانه نمی‌تواند موشک‌های بالستیک با سرعت بالا را رهگیری کند، استقرار گنبد آهنین در جزیره گوام یک "راه حل موقت" برای موشک‌های کروز چین مانند موشکهای سی جی ۲۰ است که با سرعتی کمتر از سرعت صوت حرکت می‌کنند.  
رسانه‌های جزیره گوام ماه گذشته اعلام کردند که ارتش آمریکا گنبد آهنین را به همراه سامانه موشکی "تاد" در این جزیره مستقر کرده است.  
جزیره گوام بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در غرب اقیانوس آرام است. در این جزیره بمب افکن‌های بی‌۲، جنگنده‌های اف ۲۲ و اف ۳۵ مستقر هستند. آمریکا همچنین یک بندر نظامی در این جزیره در اختیار دارد تا زیردریایی‌ها و ناوهای هواپیمابر این کشور بتوانند در آن پهلو بگیرند.  
ماه گذشته زیردریایی "یو اس اس کانکتیکات" که هنگام گشت زنی در دریای جنوب چین به یک مانع برخورد کرد، برای انجام تعمیرات در بندر گوام پهلو گرفت.  
تام کاراکو در اندیشکده مرکز مطالعات بین الملی و راهبردی به "وال استریت ژورنال" گفت که این جزیره برای استراتژی اقیانوسیه پنتاگون بسیار اهمیت دارد.  
وی افزود: اگر آمریکا نتواند از جزیره گوام دفاع کند، نشان دادن قدرت در منطقه اقیانوسیه مشکل خواهد شد.  
ارتش آمریکا ماه اوت سامانه موشکی گنبد آهنین را آزمایش کرد. هر سامانه موشکی گنبد آهنین دارای ۲۰ موشک است.  
 آمریکا در سال ۲۰۱۹ دو سامانه گنبد آهنین را به قیمت ۳۷۳ میلیون دلار از رژیم صهیونیستی خریداری کرد.  
این درحالی است که مردم آمریکا از سال ۲۰۱۱ تاکنون از طریق مالیات حدود ۱. ۶ میلیارد دلار به توسعه این سامانه کمک کرده‌اند.  
از سال ۱۹۴۸ تاکنون امریکا ۱۴۶ میلیارد دلار کمک نظامی به رژیم صهیونیستی کرده است.  
 


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha