۱۶ کارمند و وابسته سازمان ملل در اتیوپی بازداشت شده اند

نیویورک-ایرنا- سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد حداقل ۱۶ کارمند و وابسته این سازمان در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی بازداست شده اند.

به گزارش ایرنا، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی افزود: مقامات امنیتی سازمان ملل از کارمندان بازداشت شده دیدار کرده اند و سازمان ملل از وزارت خارجه اتیوپی خواسته است این افراد را هرچه زودتر آزاد کند.

پیش از این شورای امنیت سازمان ملل با ابراز نگرانی عمیق از گسترش و تشدید درگیریهای نظامی در شمال اتیوپی، خواستار پایان یافتن جنگ و آغاز گفت‌ و گو برای آتش بس پایدار در این کشور شده بود.

به گزارش ایرنا، دولت اتیوپی به دنبال تهدید «جبهه آزادیبخش تیگرای» مبنی بر پیشروی به سوی «آدیس آبابا» پایتخت این کشور در سراسر اتیوپی اعلام حالت فوق‌العاده کرد.

جبهه آزادیبخش تیگرای دو شهر اصلی در استان «أمهره» در شمال کشور را به تصرف خود درآورده است.

از سوی دیگر اهالی «کومبولشا» در شمال اتیوپی از شدت گرفتن نبرد در حومه این شهر راهبردی میان نیروهای اتیوپی و جبهه آزادیبخش تیگرای سخن به میان آوردند.

کومبولشا و دیسی در مجاورت أمهره در جنوب تیگرای دو شهر راهبردی هستند و در فاصله تقریبا ۴۰۰ کیلومتری شمال آدیس آبابا پایتخت اتیوپی قرار دارند.

در واقع به اثبات رسیدن تسلط نیروهای جبهه مزبور بر کومبولشا به عنوان یک مرحله اصلی جدید در نبرد استمرار یافته ظرف یک سال گذشته به شمار می‌رود.

شورشیان می گویند بالاخره ظرف چندماه و حتی چندهفته، پایتخت را تصرف خواهند کرد.

اخیراً کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی، همه طرفین درگیری در اتیوپی را به نقض حقوق بشر و حتی ارتکاب جنایت بشری متهم کرده است.

درگیری در تیگرای که از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد از ماه ژوئن گذشته بار دیگر از سرگرفته شد . این در حالی است که آبی احمد ارتش را به منطقه تیگرای به منظور سرنگون کردن جبهه یاد شده گسیل داشت که حاکمیت بر امور در این منطقه را برعهده دارد.

آدیس آبابا به عنوان پایتخت دومین کشور بزرگ آفریقا از نظر شمار جمعیت مرکز دیپلماتیک منطقه ای به شمار می رود و مقر اتحادیه آفریقا و کمیساریای عالی اقتصادی سازمان ملل در آفریقا را در خود جای داده است.

آدیس آبابا همچنین مرکز خطوط هواپیمایی مسافربری برای انتقال مسافران به کشورهای آفریقا ، آمریکای شمالی ، آسیا و خاورمیانه به شمار می رود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha