ایران و مولداوی ظرفیت بیشتری برای همکاری‌های تجاری دارند

تبریز- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی و صنایع مولداوی با اعلام اینکه میزان تبادلات تجاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته ۲ میلیون دلار بود و در هشت ماهه ابتدایی سال جاری به سه میلیون دلار رسیده است، گفت: با توجه به ظرفیت های ویژه تجاری این دو کشور، این میزان باید افزایش یابد.سرگی ئوهاریا روز سه شنبه در جلسه ویدیوکنفرانسی با نائب رئیس اتاق بازرگانی تبریز با اظهار امیدواری برای افزایش تبادلات تجاری بین ایران و مولداوی بر لزوم تبادل دو سویه هیات های تجاری پس از کنترل ویروس کرونا تاکید کرد .

وی گفت: با افزایش ارتباطات می توانیم شاهد ایجاد یادداشت تفاهم بوده و امکانات دو سویه مربوط به برقراری روابط تجاری را بررسی کرده و به توافق برسیم.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع مولداوی با بیان اینکه درصد بالایی از واردات مولداوی مربوط به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، گفت: امیدوارم میزان تبادل تجاری مولداوی با ایران و به خصوص استان آذربایجان شرقی افزایش یابد.

وی با اشاره به برگزاری همایش مجازی توسط این اتاق در روزهای ۲۴ تا ۲۶ نوامبر گفت: امیدوارم فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی نیز مشارکت خوبی در این همایش داشته باشند.
 

 ایران و مولداوی ظرفیت بیشتری برای همکاری‌های تجاری دارند


بخش خصوصی آذربایجان شرقی برای همکاری اقتصادی با مولداوی آمادگی دارد

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در این جلسه با اشاره به ظرفیت های ویژه اقتصادی استان آذربایجان شرقی گفت: این استان در شمال غرب ایران واقع شده است و با کشورهای آذربایجان و ارمنستان مرز مشترک دارد و با واقع شدن در مسیر جاده ابریشم و داشتن موقعیت ویژه جغرافیایی به عنوان چهارراه ارتباطی ایران و اروپا مطرح است.

ابوالفتح ابراهیمی با اشاره به وجود بیش از پنج هزار واحد صنعتی و ۵۲ شهرک و ناحیه صنعتی در استان گفت: وجود بزرگترین کارخانه تولید تراکتور در کشور، صنایع تولید ماشین‌آلات، تجهیزات و قطعه سازی، پالایشگاه با ظرفیت بالا و پتروشیمی تبریز، رتبه اول در تولید شیرینی و شکلات و رتبه دوم در صنایع دارویی در ایران از جمله این ظرفیت ها است.

وی اظهار کرد: وجود بیش از یک قرن تجربه در نساجی و چرم و تولید بیش از ۳۰ درصد چرم ایران، صنایع تولید قطعات خودرو، سرامیک، لوازم خانگی و صنایع تبدیلی کشاورزی و لبنی و رتبه اول در ذخایر معدنی و همچنین محصولات کشاورزی از دیگر ظرفیت های این استان است.

وی همچنین این استان را دارای ظرفیت های ویژه ای در حوزه حمل و نقل دانست و گفت: وجود دو فرودگاه، راه‌آهن باری و مسافری داخلی و خارجی و مسیر حمل و نقل جاده‌ای در مسیر کریدور شمال – جنوب را می توان از ظرفیت های استان در حوزه حمل و نقل دانست.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز ادامه داد: علاقمندیم که بعد از اتمام بیماری کرونا با تبادلات و ارتباطات حضوری، رابطه اقتصادی خود را با این کشور وسعت ببخشیم.

وی خاطرنشان کرد: روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور نشان داده است که در آینده زمینه ارتباطات بیشتر اقتصادی بین این دو کشور وجود دارد.  

در این جلسه، میخای بولبا، نائب رییس اتاق بازرگانی و صنایع مولداوی، کاظمی، کارشناس اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کیف اوکراین، شهبازی، مسئول امور بین الملل اتاق تبریز و پیربالایی، کارشناس اقتصادی نمایندگی وزارت امور خارجه در تبریز هم نظرات خود برای افزایش همکاری های دو جانبه را مطرح کردند.

 جلسه ویدیوکنفرانسی بین اتاق بازرگانی تبریز و اتاق بازرگانی مولداوی با حضور نائب رییس اتاق تبریز و رییس و نائب رییس اتاق مولداوی و نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در کیف اوکراین برگزار شد. 

 جمهوری مولداوی کشوری محصور در خشکی در شرق اروپا است که از غرب با رومانی و از شمال شرقی تا جنوب با اوکراین همسایه است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha