۱۰ میلیون چراغ روشنایی معابر نیاز به اصلاح دارند

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) با اشاره به وجود ۱۰ میلیون چراغ روشنایی معابر که مصرفی معادل یک‌هزار مگاوات دارند، گفت: چراغ‌های فعلی با هدف اعمال صرفه‌جویی در مصرف اصلاح خواهند شد.

به گزارش ایرنا، «علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیروی دولت سیزدهم یکی از اولویت‌های برنامه‌های خود را علاوه بر تلاش برای افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها، عملیاتی کردن روش‌های مدیریت مصرف اعلام کرده است.

وی چندی پیش در جمع خبرنگاران از تلاش برای ترغیب مردم به رعایت صرفه‌جویی با دخیل کردن آنان در سود این صرفه‌جویی گفت و افزود: تاکنون به دلیل نفع نداشتن صرفه‌جویی برای افراد در مصرف برق، آن‌چنان که باید و شاید صرفه‌جویی محقق نشده است.

وزیر نیرو ادامه‌داد: برهمین اساس اکنون شدت مصرف انرژی در کشورمان بسیار بالاست و این درحالی است که اگر افراد جامعه در منفعت ناشی از صرفه‌جویی شریک شوند، کل جامعه به سمت صرفه‌جویی خواهد رفت و فرهنگ آن نهادینه می‌شود.

همچنین «محمدحسن متولی‌زاده» مدیرعامل توانیر نیز در روزهای اخیر گفت: جلوگیری از خاموشی در زمستان به رفتار مصرفی مشترکان بستگی دارد و رعایت صرفه‌جویی مانع خاموشی است.

اکنون و در تازه‌ترین گام و با هدف رعایت صرفه‌جویی، شرکت توانیر از تلاش برای اصلاح روشنایی معابر شهری و بین‌شهری خبر داده است.

براساس گزارش روز سه‌شنبه وزارت نیرو، مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع توانیر در این باره با بیان اینکه صرفه‌جویی در همه زمینه‌ها ضروری است، افزود: شرکت توانیر راهکارهای علمی مختلفی را برای تعدیل روشنایی و صرفه‌جویی در دستور کار قرار داده که یکی از آن‌ها، استفاده از فناوری چراغ‌های فوق کم‌مصرف است.

«مسعود صادقی» ادامه‌داد: با توجه به اینکه در آستانه ورود به فصل سرما هستیم و اهمیتی که به دلیل تامین سوخت گاز برای نیروگاه‌ها وجود دارد، صرفه‌جویی برای همه زمینه‌های ممکن ضروری است.

وی با بیان اینکه یکی از زمینه‌های صرفه‌جویی در شبکه‌های برق، روشنایی معابر و بین‌شهری است، اظهار داشت: شبکه‌های روشنایی معابر و بین شهری کشور چیزی نزدیک به ۱۰ میلیون چراغ را شامل می‌شود که باری معادل یک‌هزار مگاوات دارد.

مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع توانیر خاطرنشان‌کرد: یکی از ظرفیت‌هایی که می‌توان در کاهش مصرف مورد تاکید قرار داد، طرح‌های تعدیل روشنایی معابر است.

وی گفت: تعدیل روشنایی معابر به‌طور سنتی به این معناست که چراغ‌های روشنایی داخل شهر را به‌صورت یک در میان روشن می‌کنند و این مهم زمانی که کشور با محدودیت تامین انرژی مواجه می‌شود موجب کاهش مصرف انرژی شبانگاهی می‌شود.

صادقی با اشاره به تنظیم راهکارهای مناسب و علمی برای تعدیل روشنایی، اضافه‌کرد: شرکت توانیر در این زمینه رویکردی تحول‌گرا را در دستور کار قرار داده است و سال گذشته اقدام‌های مهمی در چند محور انجام شده که یکی از آنها استفاده از فناوری چراغ‌های فوق کم‌مصرف شامل چراغ‌های ال. ای. دی و اس. ام. دی است که در این زمینه دستورالعمل‌های دقیق و مشخصات فنی منطبق بر استانداردهای بین المللی تهیه و تنظیم شده و برای توسعه به‌کارگیری این فناوری در اختیار شرکت‌های توزیع نیروی برق قرار گرفته است.

ویگفت: محور دوم، مساله کنترل‌پذیری چراغ‌های روشنایی معابر شهری است که این کنترل‌پذیری امکان قطع و وصل شبکه‌های روشنایی را از راه دور در ساعت کم‌تردد نیمه شب  فراهم می‌کند، ضمن آن‌که در شرایط اضطراری یا زمان کم و دشواری‌های خاص شبکه این فناوری اجازه می‌دهد که شرکت توزیع شبکه‌های روشنایی را در شرایط مورد نیاز و اضطراری قطع کند و به تعبیری مانع قطعی شبکه‌های خانگی شود.

صادقی خاطرنشان‌کرد: دستورالعمل فنی لازم برای این مبحث تهیه و تنظیم شده است که برپایه استفاده از کنتورهای هوشمند است و امکان فرمان‌پذیری این نوع شبکه‌ها از طریق کنتورهای هوشمند که مشخصات تابلوهای فرمان و روش کنترلی آن در اختیار همکاران شرکت‌های توزیع قرار گرفته است.

به گفته مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع توانیر، هر دو این روش‌ها به طرقی مورد تست و آزمایش قرار گرفته است.

وی افزود: در کلان‌شهر تهران که به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای مهم است، تعویض ۱۰ هزار چراغ ال. ای. دی فوق کم‌مصرف با چراغ‌های جیوه‌ای در دستور کار قرار دارد.

صادقی بیان‌داشت: تامین منابع این کار از طریق مقررات خاصی است که امکان مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را از محل صرفه‌جویی مصرف انرژی فراهم می‌آورد و یکی از روش‌های تامین مالی این فناوری از طریق صدور و مبادله گواهی برای سرمایه‌گذاران است.

این مقام‌مسوول خاطرنشان‌کرد: با توجه به امکانات قانونی و پتانسیل‌های بودجه‌ای که در کشور موجود است، امکان اجرای این کار فراهم  است و اگر حمایت‌های سازمان برنامه و بودجه انجام شود، امکان تغییر تکنولوژی در ابعاد وسیع‌تری با مشارکت بخش خصوصی وجود خواهد داشت.

مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع توانیر اظهار داشت: توجه به فناوری اینترنت اشیا یکی از اقدام‌های دیگری بوده که در دستور کار قرار گرفته است و امکان توسعه این فناوری با مشارکت بخش خصوصی در حال بررسی بوده و به‌نظر می‌رسد بخشی از شرکت‌های سازنده به این موضوع علاقه‌مند شده و مایل باشند که در توسعه این فناوری و کنترل‌پذیری شبکه‌ها مشارکت موثرتری داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد:‌ در صورتی که با پیگیری‌های در دست اقدام موانع سرمایه گذاری گسترده و ورود فناوری‌های جدید در شبکه روشنایی معابر برداشته شود، در سال‌های آتی با افزایش ضریب نفوذ فناوری‌های جدید، مشترکان و جامعه بیشتر از گذشته از مزایای طرح‌های جدید برخوردار شوند و روش‌های سنتی تعدیل کمتر آزار دهنده خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha