نشانه‌های مثبت از رشد اقتصاد جهان، بهای نفت را بالا برد

تهران – ایرنا – بهای نفت خام روز دوشنبه در پی پدیدار شدن دورنمای افزایش تقاضا به دلیل نشانه های مثبت از رشد اقتصاد جهان و هم زمان با افزایش بهای رسمی فروش نفت خام شرکت دولتی "سعودی آرامکو"ی عربستان، افزایش یافت.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ بهای نفت برنت با ۱.۱ درصد یا ۹۱ سنت افزایش پس از کاهش ۲ درصدی هفته گذشته، به ۸۳ دلار و ۶۵ سنت و بهای نفت تولیدی آمریکا "دبلیو تی آی" نیز با افزایش ۱.۳۹ درصدی یا ۱.۱۳ دلاری به ۸۲ دلار و ۴۰ سنت رسید.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه از تصویب لایحه یک تریلیون (یک هزار میلیارد) دلاری پیشنهادی دولتش در کنگره به منظور تقویت رشد اقتصادی ایالات متحده که احتمالا موجب بالا بردن تقاضا برای سوخت خواهد شد، استقبال کرد.

نرخ رشد صادرات چین نیز به رغم کند شدن در اکتبر، در پی روند فزاینده تقاضای جهانی برای نفت پیشاپیش تعطیلات زمستانی و بهبود زنجیره های تامین و عرضه آسیب دیده از همه گیری ویروس کرونا، تقویت شد.  

به گفته تاماس وارگا تحلیل گر نفتی، رشد قابل توجه صادرات و واردات ماه اکتبر چین، نشانگر بهبود دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

همچنین عربستان سعودی جمعه شب بر اساس ارزیابی در مورد افزایش تقاضا در چند هفته آینده، نرخ رسمی فروش نفت خام شاخص خود را به مشتریان آسیایی فراتر از پیش بینی های بازار، به میزان یک دلار و ۴۰ سنت بالا برد.

انتظار می رود که تقاضا برای سوخت هواپیماهای جت در پی تداوم یافتن برداشته شدن محدودیت های سفرهای هوایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا توسط دولت های بیشتری، افزایش یابد.

بالارفتن بیشتر بهای نفت در پی تصمیم روزهای گذشته سازمان کشورهای صادر کننده نفت "اوپک" به همراه متحدانش مانند روسیه که روی هم رفته "اوپک پلاس" شناخته می شوند، برای سرعت ندادن به اجرای برنامه افزایش تولید رخ داد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha