ساخت سالن سینما وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست

تهران- ایرنا- کارشناس سینما گفت: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخت سالن سینما نیست و باید در این زمینه نقش تسهیل‌گر را ایفا کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا امیرحسین علم الهدی کارشناس سینما، شادمهر راستین معمار فضاهای فرهنگی، محمدرضا فرجی مدیر کل سینمای حرفه ای در وبینار توسعه پردیس های سینمایی و چالش‌های آن به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوع توسعه پردیس های سینمایی و چالش های پیش روی آن پرداختند.

امیرحسین علم الهدی کارشناس سینما تصریح کرد: توسعه پردیس های سینمایی در جهان به دهه ۷۰ میلادی باز می گردد و این مهم هر چند دیر؛ اما هم اکنون در کشور اجرایی شده و از آن بهره می بریم.

پیش از انقلاب اسلامی تنها ۴۸۰ سالن سینما در کشور وجود داشت اما هم اکنون بیش از ۶۲۰ پرده سینما در کشور وجود دارد. این موضوع نشانگر آمارهای بسیار خوب و رشد سینما پس از انقلاب اسلامی است.

وی در این وبینار دیروز (یکشنبه، ۱۶ آبان) افزود: مرحوم سیف اله داد در زمینه توسعه سالن های سینما در کشور تاثیر فراوانی داشت و با پدید آمدن معافیت های قانونی در کشور، تعداد سالن های احداث شده توسط شهرداری ها و بخش خصوصی افزایش یافت.

علم الهدی تصریح کرد: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخت سالن سینما نیست و باید در این زمینه نقش تسهیل گری را ایفا کند.

در سال ۹۶ بیش از ۲۶ میلیون نفر در سینماهای کشور فیلم تماشا کردند و این نشان از عزم مسئولان برای رونق سینماهای کشور داشت.

وی اظهار داشت: رونق سینما نمی تواند پدیده ای جدا از رونق اقتصاد یک کشور باشد. از سوی دیگر ضمن نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرآیند تولید یک فیلم لازم است دستگاه های اقتصادی نیز برای رونق بازار فیلم ها نقش آفرینی کنند.

فقر فضاهای فرهنگی در کشور

امین عارف‌نیا مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر در ابتدای این نشست با اشاره به فقر فضاهای فرهنگی در برخی شهرهای کشور، گفت: هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ شهر در کشور سینما ندارند و باید در این زمینه راهکارهایی اندیشیده و توسعه فضاهای فرهنگی در کشور با دقت انجام شود.

لزوم بازنگری جدی در تعاریف ساخت سالن‌های سینما

شادمهر راستین معمار فضاهای فرهنگی تصریح کرد: دیجیتالی شدن هر روز فرآیندها، وجود ماهواره ها، شبکه های خانگی و غیره می تواند بر پدیده سینما و مخاطب پذیری تاثیرگذار باشد. بنابراین باید برای ساخت پردیس های جدید منعطف عمل کرد.

ساخت سالن های سینما در کنار پاساژها در کشور، پدیده ای است که شاید منجر به تجاری شدن بیش از حد موضوعات فرهنگی و فیلم ها شود و باید برای آن چاره ای اندیشید.

وی افزد: باید در تعاریف فضاهای سینمایی و فرهنگی بازنگری جدی کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha