بازتاب گسترده رزمایش «ذوالفقار ۱۴۰۰» در رسانه‌های عرب‌زبان

تهران- ایرنا- رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام مقدس یا رسول الله (ص) که از روز یکشنبه آغاز شده است، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و همچنین رسانه‌های بیشتر کشورهای عربی داشته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، بسیاری از رسانه‌های عرب‌زبان همزمان با آغاز رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران، این رزمایش را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده‌ و اغلب رزمایش مذکور را به از سرگیری قریب الوقوع مذاکرات هسته‌ای و تنش‌های دریایی اخیر ایران و آمریکا در دریای عمان مرتبط دانسته‌اند.

روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» ضمن ترجمه خبر رزمایش مشترک «ذوالفقار ۱۴۰۰» ارتش جمهوری اسلامی ایران به زبان عربی، آن را یک «مانور دریایی گسترده» در تنگه هرمز و دریای عمان توصیف کرد.

وبگاه خبری «عمان دیلی» ضمن انتشار مطلبی درباره رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ اعلام کرد که ارتش این رزمایش را در چارچوب مانورهای نظامی سالانه خود برگزار کرده است.

وبگاه خبری «الخلیج آنلاین» ضمن پوشش اظهارات فرماندهان ارتش ایران درباره این مانور گسترده، عنوان «مانور ذوالفقار ۱۴۰۰ می‌تواند پیامی به کشورهای منطقه باشد» را برای تیتر این مطلب خود انتخاب کرده است.

وبسایت خبری «البلادی» در گزارش خود اعلام کرد که ایران این رزمایش را قبل از ازسرگیری توافقات هسته‌ای و مذاکرات غیرمستقیم با واشنگتن در تاریخ ۲۹ نوامبر در وین انجام می‌دهد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» هم ضمن انتشار مطلبی درباره رزمایش ارتش نوشت: ارتش ایران در این رزمایش، دستاوردهای خود را به نمایش می‌گذارد.

وبسایت «القدس العربی» در این باره نوشت: ارتش ایران هر ساله تمرینات نظامی را در نزدیکی ورودی خلیج فارس برگزار می کند.

وبگاه «العربی الجدید» در این باره نوشت: مانور جدید ایران پس از اعلام سپاه پاسداران ایران در روز چهارشنبه مبنی بر خنثی کردن دزدی دریایی یک نفتکش ایرانی از سوی آمریکا صورت می‌گیرد.

شبکه «العربیه» ضمن پوشش گسترده مانور ارتش جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که ایران تنها چند هفته پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای، رزمایشی را در ساحل عمان آغاز کرد.
العربیه در بخش دیگری از گزارش خود نوشت: این رزمایش در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است. 
شبکه خبری «الجزیره» گزارش داد که ارتش ایران رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ را بدون مشخص کردن تاریخ پایان آن آغاز کرده است، این در شرایطی است که مذاکرات بین تهران و قدرت‌های جهانی برای ازسرگیری توافق هسته‌ای قرار است تا چند هفته دیگر آغاز شود.

روزنامه «الغد» هم در گزارشی در این خصوص نوشت که رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ در آستانه ازسرگیری مذاکرات هسته ‎ای در کمتر از یک ماه دیگر برگزار می ‎شود.

شبکه خبری «المیادین» هم ضمن پوشش گسترده مانور ذوالفقار ۱۴۰۰ همراه با فیلم‌های و عکس‌های مختلف، اعلام کرد که ارتش ایران در حال انجام مراحل اصلی این مانور است.
المیادین افزود: این مانور پس از اظهارات سردار حسین سلامی در مراسم «روز مبارزه با استکبار جهانی» و اعلام سپاه پاسداران مبنی بر خنثی‌سازی دزدی دریایی آمریکا برای سرقت نفتکش ایرانی در دریای عمان برگزار شده است.

شبکه خبری «ال.بی.سی» لبنان با اشاره به حادثه اخیر رویارویی شناورهای ایران و آمریکا در دریای عمان اعلام کرد که ارتش جمهور اسلامی ایران این مانور را در حاشیه تنش دریایی ایران و آمریکا آغاز کرده است.

مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با نام مقدس یا رسول الله(ص) امروز با حضور گسترده یگان‌های پیاده، زرهی و مکانیزه نیروی زمینی، سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی، شناورهای سطحی و زیر سطحی نیروی دریایی با پشتیبانی جنگنده‌ها و پهپادهای نیروی هوایی در سواحل مکران آغاز شد.

دریادار سید محمود موسوی در توضیح برخی جزییات مراحل شناسایی، اطلاعاتی و رزمی این رزمایش گفت: عملیات جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی و سیگنالی و ضد الکترونیکی نیروهای مهاجم با استفاده از سامانه‌های شنود و جهت یاب یگان‌های تاکتیکی و ساحلی، با انواع پهپادهای شناسایی ایرانی ابابیل ۳، یسیر، صادق، مهاجر۴ و سیمرغ و انواع هواپیماهای شناسایی شامل P۳F، RF۴ و بویینگ۷۰۷ با موفقیت اجرا شد.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار۱۴۰۰ ارتش پایداری ارتباطات در فضای مطلق جنگ الکترونیک را از جمله نقاط قوت این رزمایش دانست و افزود: رصد و پایش حریم هوایی کشور و منطقه عمومی رزمایش در پهنه آبی جنوب کشور توسط نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین اجرای آتش توسط سامانه‌های پدافندی برای مقابله با اهداف متخاصم و همچنین اجرای عملیات گشت هوایی توسط خلبانان تیزپرواز و پهپادهای نیروی هوایی ارتش، بخش دیگری از سناریوها است که در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش تمرین خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha