تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر عراق در پی سوء قصد اخیر

نیویورک – ایرنا – آمریکا در پی سوء قصد به جان نخست وزیر عراق پس از صدور دو بیانیه با محکوم کردن این اقدام، اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور در تماسی تلفنی با مصطفی الکاظمی گفت و گو کرده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا یکشنبه شب به وقت محلی اعلام کرد که آنتونی بلینکن در تماس تلفنی  با مصطفی الکاظمی حمله تروریستی روز گذشته به اقامتگاه وی را محکوم کرد.
به گفته سخنگوی وزرات خارجه آمریکا، بلینکن همچنین تاکید کرد این حمله، حمله به حاکمیت و ثبات عراق است.
وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این ادعا که مشارکت واشنگتن با الکاظمی و عراق استوار است، مدعی تعهد برای حمایت از نیروهای امنیتی عراق هنگام بررسی این حمله شد.
وزارت خارجه آمریکا جزئیات بیشتری درباره این تماس تلفنی اعلام نکرده است.

بامداد یکشنبه در پی اعلام خبر سوء قصد به نخست وزیر عراق، وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه حمله پهپادی گزارش شده به اقامتگاه الکاظمی نخست وزیر عراق را دنبال می کنیم، آن را محکوم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: " این اقدام تروریستی آشکار که ما آن را به شدت محکوم می کنیم، قلب حکومت عراق را هدف گرفته بود. "

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز روز یکشنبه به وقت محلی، با انتشار بیانیه‌ای حمله به اقامتگاه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را محکوم و ادعا کرد که به تیم امنیت ملی خود دستور داده است در تحقیقات این حمله و شناسایی عاملان، به نیروهای امنیتی عراق کمک های لازم را ارائه دهند.

بایدن مدعی شد که واشنگتن در کنار تلاش دولت و مردم عراق برای حفظ حاکمیت و استقلال این کشور ثابت قدم می ایستد.
به گزارش ایرنا،  محل سکونت نخست وزیر عراق در منطقه سبز بغداد بامداد روز یکشنبه هدف حمله پهپاد انفجاری قرار گرفت که الکاظمی از این عملیات ترور جان سالم بدر برد.

حضور معترضان به نتایج انتخابات در کنار منطقه سبز و مراسم یادبود برای جان باختگان دو روز گذشته همچنان ادامه دارد اما بعد از سوء قصد نافرجام به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، با ورود تانک های ارتش به خیابان های پایتخت، بغداد شاهد تحولات جدیدی است.

به گزارش بامداد دوشنبه  ایرنا، از ساعتی پیش دهها تانک و نفربر ارتش عراق وارد خیابان های بغداد شده اند و از نیروهای پلیس خبری نیست یا حضور آنها کم رنگ شده است.

این تحول پس از آن اتفاق می افتد که الکاظمی نخست وزیر عراق بعد از سوء قصد شب گذشته به منزل او با حمله پهپادی، لحن خود را تندتر کرد و بامداد امروز طی سخنانی در نشست فوق العاده شورای وزیران عراق گفت: کسانی که جنایت دیروز را انجام دادند (حمله به منزل نخست وزیر) خوب می شناسیم و آنها را افشا خواهیم کرد.

وی افزود: دست عدالت به قاتلان سرهنگ «نبراس فرمان» افسر دستگاه اطلاعات ملی عراق می رسد.

نخست وزیر عراق درباره جنایت روز جمعه (تیراندازی به معترضان نزدیک دروازه منطقه سبز بغداد) نیز سخن گفت و تصریح کرد که عاملان این اقدام را مورد پیگرد قرار خواهد داد.

الکاظمی گفت: با فساد مبارزه کردیم و از پیگرد فاسدان دست نخواهیم کشید و به آنها اجازه نخواهیم داد از عدالت بگریزند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha