آمادگی چین برای اجرای توافقنامه آرسپ

تهران- ایرنا- چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان اعلام کرد، برای پیوستن به «توافقنامه روابط مشارکت اقتصادی همه جانبه منطقه‌ای» موسوم به «آرسپ» (RCEP) آمادگی کامل دارد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شینهوا، دبیرخانه اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی موسوم به «آسه آن» چند روز پیش اعلام کرد تاکنون ۶ کشور عضو آسه آن شامل برونئی، کامبوج، لائوس، سنگاپور، تایلند، ویتنام و چهار کشور غیر عضو «آسه آن» از جمله چین، ژاپن، نیوزیلند و استرالیا به صورت رسمی، نامه تصویب «توافقنامه روابط مشارکت اقتصادی همه جانبه منطقه ای» (RCEP) را به دبیرکل اتحادیه «آسه آن» ارائه داده اند که به آستانه رسمیت یافتن این توافقنامه رسیده است.

طبق مقررات تعیین شده، «اآرسپ» از اول ژانویه سال ۲۰۲۲ /۱۲ دی ۱۴۰۰/ برای ۱۰ کشور یاد شده رسمیت می یابد.

"چنگ گوانگ" از مسئولان وزارت بازرگانی چین در مورد امادگی چین برای پیوستن به «توافقنامه روابط مشارکت اقتصادی همه جانبه منطقه‌ای» موسوم به «آرسپ» (RCEP) گفت: چین ظرف شش ماه بعد از امضای این توافقنامه تمام اقدامات تدارکاتی را انجام داده و اکنون برای انجام تعهدات همه جانبه خود هنگامی که توافقنامه به طور کامل اجرایی شود، آمادگی کامل دارد.

این مقام چینی افزود: اعتبار یافتن «توافقنامه روابط مشارکت اقتصادی همه جانبه منطقه ای» گام مهمی در روند یکپارچگی اقتصاد منطقه ای آسیای شرقی بوده و به شکلی چشمگیر محیط کسب و کار منطقه را بهبود می بخشد و به رشد سرمایه‌گذاری های کلان و ایجاد فرصت های تجاری در منطقه کمک خواهد کرد.

توافقنامه «ارسپ» با تحکیم و پیشبرد روند ادغام زنجیره های صنایع، زنجیره های تامین کالا و ارزش منطقه ای، بطور موثر اعتماد اعضای مختلف آن برای شکوفایی مجدد اقتصاد پس از دوران اپیدمی کرونا را تقویت خواهد کرد. بدین ترتیب، همه کشورهای عضو نیز در انتظار اجرای رسمی آن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha