کاهش ۴۲ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت

تهران- ایرنا- میزان بارش‌ها در مهر امسال نسبت به دوره بلندمدت ۵۳ ساله کاهش ۴۲ درصدی داشته است.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، مهرماه امسال وضعیت بارش‌ها نشان از آن داشت که کشورمان از سال‌های پر بارش ۹۷ و ۹۸ فاصله گرفته و در آستانه سال‌های کم بارش و به دنبال آن کم آبی قرار گرفته است.

وضعیت بارشی مهرماه به گونه‌ای بود که «علی اکبرمحرابیان» وزیر نیرو آن را یکی از کم بارش‌ترین سال‌های ۵۰ ساله اخیر اعلام کرد.

تازه‌ترین گزارش موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بیانگر آن است که در مهرماه امسال از ۶ حوضه اصلی آبریز کشور شامل دریای خزر، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، قره قوم، مرزی شرق و خلیج فارس و دریای عمان به غیر از حوضه دریای خزر بقیه حوضه‌های آبریز میزان بارش در آنها نسبت به دوره بلندمدت ۵۳ ساله کاهش داشته است.

میزان بارش در کشور از ابتدای سال آبی جدید (مهر۱۴۰۰ تا آخر شهریور ۱۴۰۱) نسبت به متوسط دوره ۵۳ ساله اخیر حدود ۴۲ درصد کاهش یافته است و این کاهش بارش‌ها از عوامل موثر بر تشدید خشکسالی در کشور است.

تازه‌ترین گزارش مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره وضعیت مساحت خشکسالی حوضه‌های اصلی آبریز کشور هم نشان از افزایش این درصد در مهرماه امسال نسبت به شهریورماه دارد.

درحالی مهرماه امسال ۸۴.۸ درصد از مساحت حوضه‌های آبریز اصلی کشور دچار خشکسالی بلندمدت بودند که این میزان در شهریورماه ۸۳.۳ درصد بود که نشان از افزایش فرآیند خشکسالی در حوضه‌های آبریز دارد.

مساحت تحت تاثیر خشکسالی شدید حوضه‌های اصلی آبریز کشور در مهرماه امسال نسبت به شهریور۱۴۰۰ با افزایش همراه شد، این مساحت در شهریورماه ۴۱.۴ درصد بود که در مهر به ۴۵.۶ درصد رسید.

۹۳.۶ درصد از مساحت حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان در مهرماه تحت تاثیر خشکسالی بود که از این میزان ۴۶.۷ درصد آن گرفتارخشکسالی بسیار شدید بود،   این حوضه آبریز مقام نخست درگیری با خشکسالی را به خود اختصاص داد.

۸۳.۳ درصد از مساحت حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز در مهرماه با خشکسالی روبرو بود که ۲۷.۸ درصد آن خشکسالی بسیار شدید را تجربه کرده است.

در حوضه آبریز دریای مازندران میزان مساحت درگیر خشکسالی در مهرماه ۷۳.۲ درصد بود که از این میزان ۲۸.۵ درصد خشکسالی بسیار شدید داشته است.

مساحت تحت تاثیر خشکسالی حوضه آبریز سرخس در مهرماه ۷۴.۷ درصد بوده که ۶.۷ درصد آن خشکسالی بسیار شدید بود.

حوضه آبریز مرزی شرق دومین حوضه آبریز اصلی با بیشترین مساحت درگیر با خشکسالی در مهرماه بود، ۹۲.۹ درصد از مساحت این حوضه خشکسالی داشت که از این میزان ۱۱.۲ درصد خشکسالی بسیار شدید بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha