۱۷ آبان ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۷
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 84532239
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رانندگی هجومی بازی با مرگ یا تخلیه هیجانات درونی

زنجان - ایرنا - رانندگی هجومی و خشن، مدت‌های مدیدی است که سایه ترس و نگرانی بر خیابانها و معابر شهر زنجان انداخته است که باید با اینگونه رانندگان که حقوق شهروندی را رعایت نمی‌کنند و آرامش رهگذران را برهم می‌زنند، برخورد قانونی شود.

شماری از شهروندان زنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: متاسفانه برخی رانندگان به هنگام رانندگی به محیط پیرامون خود بسیار بی تفاوت هستند و آنچنان با عجله و شتاب طی مسیر می‌کنند که با این کار غیرمعقول نه فقط حقوق افراد غیر را نادیده می گیرند بلکه رعب و وحشت جدی در دل دیگران ایجاد می کنند.

این افراد، تصریح کرد: حقوق شهروندی تمامی افراد باید در همه حال محترم شمرده شود و کسی حق ندارد آن را نادیده بگیرد و از ماموران راهنمایی و رانندگی نیز انتظار می رود در این خصوص نیز کوتاه نیامده و رانندگان هجومی را با توسل به قانون، وادار به رعایت قوانین و مقررات رانندگی کنند که به نظر اصلاح این فرهنگ غلط که هنوز نهادینه نشده است، کار سختی نیست.  

یک شهروند زنجانی گفت: این روزها رانندگی تهاجمی و خشن در خیابان ها و معابر زنجان بیشتر و بدتر شده است و برخی رانندگان با رفتارهای بسیار پرخطر رانندگی به سادگی هرچه تمام جان و روان دیگران را به بازی می گیرند.

حمیدرضا محمودی، افزود: نمی دانم چه احساسی برخی رانندگان را به سمت رانندگی هجومی می کشاند اما این کار هرچه که هست بسیار ناشایست و آزاردهنده است و امید می رود ماموران راهنمایی و رانندگی جلوی این ارابه های مرگ را گرفته و رانندگان خاطی را بدون هیچ اغماضی اعمال قانون و در صورت لزوم خودرو را توقیف و گواهینامه های آنان نیز ضبط کنند تا درس عبرتی برای سایر متخلفین باشد.

شهروند دیگری نیز گفت: رانندگی هجومی، عملی بس خطرناک و تهدید کننده است و در یکی از روزها از راننده ای که سن بالایی نیز داشت دلیل اینچنین رانندگی را سووال کردم که در جواب گفت اگر رانندگی تهاجمی نکنی در این صورت مسیر برای عبور باز نخواهد شد.

داوود رضایی افزود: برخی از رانندگان نیز از رانندگی هجومی خود بی اطلاع هستند و در پاسخ می گویند قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی را تا حد امکان رعایت کرده و حق و حقوق دیگران را نیز محترم می شمرند و این دیگران هستند که دست به چنین عملی می زنند و باید اعمال قانون شوند.

 یک فرد سالمند نیز گفت: نمی دانم رانندگان را چه شده است که با چنین وضعیتی رانندگی می کنند و معلوم است که اگر جرات داشته باشی و به آنها اعتراضی نیز بکنی به حتم با برخورد قهری و خشن آنچنانی آنان مواجه خواهی شد پس چه بهتر که معترض نشوی.

یک عابر پیاده نیز که قصد عبور از عرض خیابان را داشت، گفت: این روزها عبور از عرض خیابان های سطح شهر با وجود این رانندگان عصبی و رانندگی های هجومی و خشن، بسیار سخت است و کوچکترین غفلت و بی توجهی می تواند حادثه ناخوشایندی را در پی داشته باشد و اگر اعتراضی هم بکنی ممکن است کار به زد و خورد هم کشیده شود و نیاز است که راهنمایی و رانندگی مطابق با قانون با این دسته از رانندگان خاطی و تهاجمی برخورد کند.    

رییس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک راهور زنجان فرماندهی انتظامی استان زنجان در این خصوص گفت: رانندگی به صورت تهاجمی و حرکت با سرعت غیرمجاز در سطح خیابان‌های درون شهری این استان حادثه آفرین شده و میزان تلفات جانی، جرحی و خسارتی را افزایش داده است.

سرهنگ محمدحسن خلجی، افزود: متاسفانه برخی رانندگان به ویژه جوانترها بدون توجه به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، بی محابا با سرعت غیرمجاز و به صورت تهاجمی و خشن گونه  رانندگی می کنند که این نیز خالی از تهدید و خطر برای خود و دیگران نیست.

وی، اظهار داشت: با رانندگی تهاجمی و خشن به طور قطع و یقین جان راننده خاطی و دیگران در معرض تهدید و خطر قرار می گیرد و از طرفی نیز امنیت روانی دیگر رانندگان و عابرین به هم می ریزد.

خلجی با تاکید براینکه پلیس راهور زنجان تلاش وافر دارد تا این فرهنگ غلط رانندگی در سطح جامعه نهادینه نشود به همین دلیل نیز در صورت مشاهده با چنین رانندگانی برخورد قانونی می‌کند از چنین رانندگانی خواست مطابق با قانون و مقررات رانندگی کرده و از هرگونه رفتارهای پر خطر و تهدید کننده پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه خیابان ها و معابر شهری، مختص رانندگان نیست و عابرین نیز بی هیچ دغدغه و نگرانی حق استفاده از آن را دارند، افزود: در کنار خطرات ناشی از رانندگی هجومی و خشن، می توان به عدم رعایت حق تقدم عبور، نزدن راهنما و تغییر مسیر ناگهانی، مکالمه با تلفن همراه، حرکات نمایشی و زیگزاگ، آغوش گرفتن کودک در حین رانندگی، عدم توجه به نقطه مقابل، عبور از چراغ قرمز و عجله و شتاب از سوی برخی رانندگان نیز اشاره کرد که می تواند عواقب تلخ و ناگواری را در پی داشته باشد.

جامعه شناس و مدرس دانشگاه زنجان نیز گفت: انجام رفتارهای پرخطر که در حوزه آسیب های اجتماعی است می تواند علل و عوامل گوناگونی داشته باشد که در وحله نخست باید بررسی شود که چند درصد از افراد جامعه، رفتارهای پرخطر در حین رانندگی همراه با خشونت علنی دارند.

دکتر یوسف بیانلو با بیان اینکه علل "اجتماعی"، " فردی و روانشناختی" و "فرهنگی" ازجمله عوامل مختلف دخیل در انجام رفتارهای پر خطر از سوی افراد هستند،  افزود: بیشتر علل فردی و روانشناختی (اختلالات رفتاری و روانی فرد) در کلانشهرها، باعث می شود فرد یا افرادی دست به اعمال و رفتارهای پرخطر بزنند.

وی، اظهار داشت: برخی افراد نیز چون تعادل و کنترل رفتاری و یا تشخیص رفتار صحیح را ندارند با دست زدن به رفتارهای پرخطر، جان خود و دیگران را با تهدید و خطر مواجه می سازند که در این صورت این فرد یا در حالت عادی نیست یا اینکه دچار یکسری فشارهای روانی است.

بیانلو ادامه داد: افراد را باید به شکل صحیح آموزش داد تا بدانند که خیابان های شهر برای رانندگی سالم است و نباید با پیست اتومبیلرانی اشتباه گرفته شود که خانواده و سیستم آموزشی در این خصوص نقش آفرین هستند و اگر شیوه نادرست باشد در این صورت افراد نمی توانند رفتار صحیح را تشخیص بدهند.

این جامعه شناس، تخلیه هیجانات و احساسات درونی از سوی افراد نباید خود را به شکل رفتارهای غلط نشان دهد، گفت: برخی افراد به اینکه تخلیه هیجانات به چه قیمتی است فکر نمی کنند و به نوعی با این رفتارهای پرخطر و نادرست در صدد جلب توجه دیگران بر می آیند و متاسفانه خلاهای رفتاری و هیجانات درونی خود را به جای تخلیه در فضای مناسب در چنین جاهایی خالی می کنند.

وی تصریح کرد: مادامیکه فرهنگ صحیح استفاده از وسایط نقلیه در سطح جامعه نهادینه نشود و خانواده ها و رانندگان به خطرات رانندگی هجومی همچنان بی تفاوت و بی توجه باشند به حتم میزان آسیب ها نیز روند صعودی به خود خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه تخلیه هیجانات باید به صورت سالم باشد و نباید به بهای از دست دادن جان افراد تمام شود، افزود: از منظر روان شناختی، متاسفانه برخی نوجوانان و جوانان در دوران شکل گیری شخصیت و تخلیه هیجانات خود، هنجارشکنی و زیرپا گذاشتن قوانین و مقررات را یک نوع کلاس و پرستیژ اجتماعی می دانند و سعی می کنند با برخی رفتارهای ناهنجار، جایگاه خود را در بین هم سن و سالان، ارتقا دهند و مورد تمسخر و تحقیر قرار نگیرند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha