آمریکا عامل هرج و مرج و نا امنی است

مسکو - ایرنا - سفارت روسیه در واشنگتن در واکنش به هشدار آمریکا در مورد استقرار نیروهای روسی در مرز با اوکراین و تهدید این کشور نوشت که نیروهای آمریکایی به اقدامات خودسرانه در کشورها می پردازند و حضور آنها عامل هرج و مرج و ناامنی در نقاط مختلف جهان است.

به گزارش ایرنا، سفارت روسیه در واشنگتن روز شنبه در صفحه رسمی توئیتر خود نوشت: نگرانی دفاتر مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در مورد فعالیت و اقدامات نیروهای مسلح روسیه در خاک کشور خود و در محدوده مرزهای این کشور، ما را به فکر انداخته است.

سفارت روسیه در واشنگتن خطاب به مقام های آمریکایی نوشت: به آینه نگاه کنید نیروهای نظامی آمریکا در سراسر جهان حضور دارند و اقدامات غیرمعقولانه انجام می دهند.  

جالینا پورتر معاون دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که هرگونه تحرکات نظامی روسیه در مجاورت مرزهای با اوکراین، نگرانی ایالات متحده را برمی انگیزد.  

آنتون سملرات سخنگویان وزارت دفاع آمریکا هم به تازگی گفت: پنتاگون در حال نظارت بر انتقال تجهیزات و نیروهای روس در مرز با اوکراین است. ما در جریان گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های غیرعادی نظامی روسیه نزدیک مرز با اوکراین هستیم اما نمی‌توانیم در مورد اهداف و نیات مسکو صحبت کنیم. هر اقدام تنش زا یا خصمانه موجب نگرانی جدی برای واشنگتن خواهد شد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز اخیرا اعلام کرد که دولت بایدن با متحدان و شرکای کلیدی واشنگتن طی روزهای اخیر مشورت کرده و آمریکا همچنان از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند.

شبکه سی ان ان نیز گزارش داد که دولت بایدن "ویلیام برنز" رئیس سازمان سیا را برای هشدار دادن به کرملین در مورد فعالیت نظامی در نزدیکی مرز با اوکراین به مسکو فرستاد.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، سی ان ان به نقل از منابع خبری نوشت: برنز به این دلیل به مسکو سفر کرد تا هشدار دهد که ایالات متحده از نزدیک شاهد استقرار نیروها در نزدیکی مرز اوکراین است و در تلاش است تا مشخص کند که انگیزه اقدام‌های روسیه چیست.

سفر برنز به روسیه، جایی که او با مقام‌های ارشد امنیتی کرملین که مستقیماً در فعالیت های نظامی دخیل بودند گفت وگو کرد، در حالی انجام شد که ایالات متحده به طور فزاینده ای از جابه جایی نیروها و تجهیزات روسیه در نزدیکی مرز شمالی اوکراین نگران شده است.

تارنمای فارن پالیسی، به تازگی تصاویری از تانک‌های روسی منتشر کرده و مدعی شد که این تانک‌ها در منطه مرزی مجاور با اوکراین مستقر شده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از  این رسانه آمریکایی، پس از ماه‌ها تنش میان روسیه و اوکراین، بار دیگر آمریکایی‌ها نگران اهداف  مسکو در مرز با اوکراین شده‌اند.

نیروی دریایی آمریکا در راستای تقویت حضور نظامی این کشور در نقاط مختلف جهان، در هفته های اخیر دو فروند رزم‌ناو به سمت آب‌های دریای سیاه اعزام کرده است.

تصاویر ماهواره‌ای که مربوط به اواخر اکتبر(آبان) بوده، نشان از انتقال شمار زیادی تجهیزات نظامی روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین داشته است.

هدف این انتقال تجهیزات نظامی روسیه به مرز اوکراین مشخص نیست اما تکرار مشابه حضور نظامی قابل توجه روسیه در سراسر مرز با اوکراین طی بهار گذشته است.

پیش‌تر از انتقال نیرو و تجهیزات نظامی روسیه به مرز با اوکراین در بهار گذشته به عنوان اقدامی برای آزمودن رویکرد دولت جو بایدن در مورد این مسئله یاد شده بود.

برخی کارشناسان غربی مدعی هستند که روسیه با این اقدام در حال قدرت نمایی بوده و به دنبال در پیش گرفتن رویکرد تقابلی در قبال اوکراین است.

شایعه تمرکز نیروهای روسیه در مرز با اوکراین کارزار اطلاعاتی برنامه ریزی شده است

ماریا زخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به تازگی اعلام کرد که شایعه پراکنی در رسانه‌های غربی که گویا نیروهای روسیه در مرز با اوکراین تمرکز یافته‌اند بخشی از کارزار اطلاعاتی برنامه ریزی شده است.  

وی افزود: تصاویر ماهواره‌ای از تانک‌های روسی که ادعا شده بود در مرز با اوکراین متمرکز شده‌اند در واقع تصاویر تانک‌های روسی در منطقه یلنا بود که دور از مرز روسیه با اوکراین (در استان اسمولنسک) قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha