معاون رییس جمهوری: تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه ضروری است

مشهد-ایرنا- معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری گفت: تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه و مدارک هویتی برای بهره مندی آنان از حداقل حقوق شهروندی ضروری است.

انسیه خزعلی عصر جمعه در بازدید از مرکز یادگیری محلی (سی.ال.سی) واقع در محله "کلاته برفی" مشهد افزود: لازم است سازمان ثبت اسناد و املاک حداقل یک شناسه برای افراد فاقد شناسنامه به ویژه زنان و دختران صادر کند تا بتوانند از خدمات درمانی و آموزشی و رفاهی شهروندی بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: در صورتی که بتوان افراد فاقد شناسنامه را به لحاظ مدارک هویتی سامان بخشید سطح امنیت و مسائل اخلاقی در مناطق کم برخوردار ارتقا می یابد.

مدیر مجموعه فرهنگی شهید بصیر نیز در این بازدید گفت: محله کلاته برفی واقع در بلوار شاهنامه و محدوده منفصل شهری مشهد با دنیایی از مشکلات در حوزه افراد فاقد شناسنامه همراه است، این محله حدود ۶ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۳۰۰ خانواده در آن منطقه فاقد اوراق هویتی و به تبع آن  از خدمات آموزشی رایگان، بهداشت‌ و یارانه محروم هستند و تنگناهای معیشتی زیادی را تحمل می‌کنند.

نرگس رستمی افزود: در حال حاضر کودکان جامانده  از تحصیل که گاه بسیار مستعد هستند، در مجموعه فرهنگی «شهید بصیر» تحت آموزشهای اولیه توسط نیروهای جهادی قرار دارند، لیکن گره این مشکلات با شناسنامه دارشدن آنان یا حداقل اعطای کد شناسایی باز می شود.

وی اضافه کرد: معیشت خانواده های فاقد اوراق هویتی در این منطقه که عمدتا پرجمعیت نیز هستند از طریق انجام کار سخت روی مزرعه (به صورت مقطعی و فصلی) با درآمد بسیار کمتر از معمول تامین می شود به طوری که حتی کودکان نیز مجبور به انجام کارهای سخت هستند.

بتول عابدی، مسوول گروه جهادی نورالزهرا نیز در این دیدار گفت: در شهری که درختان دارای شناسنامه هستند، عمده ساکنان منطقه کلاته برفی مشهد  که عضو جامعه انسانی به شمار می روند، هیچ اوراق شناسایی حتی در حد یک کد یا شناسه ندارند.

معاون رییس جمهوری همچنین در خانه یکی از خانوارهای فاقد مدارک هویتی منطقه کلاته برفی حضور یافت و طی گفت و گو با آنان از نزدیک مشکلاتشان را بررسی کرد.

معاون رییس جمهوری: تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه ضروری است

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha