پرونده‌های کشف قاچاق در مرز بازرگان امسال ۱۲ درصد افزایش یافت

ارومیه- ایرنا- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۳۹۳ پرونده قضایی مربوط به قاچاق در این گمرک تشکیل شده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲درصد افزایش داشته است.

مجتبی بازگیر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ارزش ریالی این پرونده‌ها بیش از ۲ میلیارد و ۷۲۱میلیون ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲۳ درصد افزایش دارد.

وی افزود: عمده پرونده های قضایی تشکیل شده در این گمرک از ابتدای سال جاری مربوط به قطعه های صنعتی، گازوئیل، مشروبات الکلی، لوازم یدکی، البسه، دارو، پزشکی، مواد مخدر، سواری، انواع چسب، دنبلان، تریلر، مواد آرایشی و بهداشتی و سیگار است.

مدیرکل گمرک بازرگان بیان کرد: کالاهای قاچاق به کمک دستگاه‌های کنترلی و سامانه ایکس‌ری حین ورود و خروج کامیون‌ها و اتوبوس‌ها کشف و ضبط می شود.

وی ادامه داد: از ۳۹۳ پرونده تشکیل شده در خصوص قاچاق، ارزش ریالی ۲۸۶ مورد آن بالای ۱۰میلیون ریال و ۱۰۷ مورد، زیر ۱۰ میلیون ریال است.

بازگیر گفت: در این مدت تعداد سه هزار و ۶۸نفر قاچاق انسان نیز کشف و پس از تشکیل پرونده تحویل مقامات قضائی شده است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی دارای ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha