۱۴ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۱
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84530278
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مذاکرات آستانه در باره سوریه اواخر ماه جاری برگزار می شود

مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه قزاقستان اعلام کرد که مذاکرات در فرمت آستانه برای حل مسائل سوریه اواسط ماه دسامبر (اواخر آبان ماه) در شهر نورسلطان برگزار خواهد شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از گزارش وزارت امور خارجه قزاقستان، مختار تلوبردی معاون وزیر خارجه این کشور در جمع خبرنگاران گفت: کشورهای ضامن مذاکرات آستانه (شامل ایران، روسیه و ترکیه) درخواست کرده اند برای سازماندهی دور جدید مذاکرات در فرمت آستانه، این مذاکرات اواسط ماه دسامبر برگزار شود.

معاون وزیر خارجه قزاقستان گفت که زمان برگزاری این مذاکرات در دست بررسی است.

به گفته تلوبردی، کشورهای ضامن مذاکرات آستانه در سطح معاونین وزارت خارجه در دور جدید این مذاکرات در نورسلطان پایتخت قزاقستان شرکت می کنند. 

مذاکرات در فرمت آستانه از پنج سال پیش برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه آغاز شده و در آن جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه مشارکت دارند. تاکنون ۱۶دور مذاکرات آستانه برگزار شده که آخرین آن اواسط تیر ماه در شهر نورسلطان قزاقستان صورت گرفت.

وضعیت سوریه، فعالیت های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو، کمک‌های بین المللی و برخی اقدامات از جمله مبادله زندانیان، آزادی گروگان‌ها از جمله محورهای این مذاکرات بود.

«علی باقری کنی» معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به تازگی به مسکو سفر و با «میخائیل بوگدانف» معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و شمال آفریقا دیدار کرد و سیر اوضاع سوریه از جمله همکاری در چارچوب مذاکرات در فرمت آستانه در مرکز توجه دو طرف قرار داشت.

روز سی ام مهر ماه هم  الکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در سوریه گفت: روسیه، ایران و ترکیه در نشست جدید در شهر نور سلطان بر روی آماده سازی اجلاس سران طرف های سوری در ایران کار خواهند کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، لاورنتیف در پایان ششمین دور نشست کمیته قانون اساسی در ژنو گفت : نشست جدیدی در "قالب آستانه" در نور سلطان قزاقستان در پایان سال جاری میلادی برنامه ریزی شده است.

وی تصریح کرد: در مورد تاریخ  این نشست جدید در آینده نزدیک تصمیم گیری می شود.

 لاورنتیف با بیان اینکه نتایج نشست ژنو درباره سوریه دلیلی برای ناامیدی در کار آتی کمیته قانون اساسی نیست، تصریح کرد:  سطح اعتماد میان طرف های سوری همچنان پائین است و این باعث می شود که پیشرفت در قانون اساسی غیرممکن باشد.

لاورنتیف تاکید کرد:  طرف روسی معتقد است که باید فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه ادامه یابد و مسکو  از اقدامات  «گیر پیترسون» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه حمایت می کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha