۱۴ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84530238
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

قلاب های گره خورده ماهیگیری؛ تداوم تنش های لندن- پاریس در پسابرگزیت

تهران- ایرنا- در پی افزایش تنش های پسابرگزیت، کلمان بون، وزیر امور اروپایی فرانسه پس از دیدار با دیوید فراست، وزیر امور برگزیت انگلیس گفت: شکاف های قابل توجهی بین لندن و پاریس در موضوع حقوق ماهیگیری وجود دارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از فرانس ۲۴، به دنبال بحران حق ماهیگیری در دوره پسابرگزیت، کلمان بون، وزیر امور اروپایی فرانسه و دیوید فراست، وزیر امور برگزیت انگلیس روز گذشته (۴ نوامبر/۱۳ آبان) در پاریس با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.

این دیدار و گفت وگو به گفته رسانه های فرانسوی به حل اختلافات میان دو کشور بر سر حق ماهیگیری منجر نشد و شکاف های عمیق در روابط دو کشور همچنان پابرجاست. کلمان بون در پایان این ملاقات از تداوم مذاکرات در اوائل هفته آتی خبر داده است. در این راستا، دیوید فراست امروز (جمعه) در بروکسل با ماروس سِفکوویج، معاون کمیسیون اروپا گفت وگو می‌کند. زیرا اختلاف لندن با پاریس در واقع اختلاف با اروپاست که نتایج آن به خصوص ماهیگیران فرانسوی را در بر می‌گیرد.

به گفته کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپائی فرانسه، پاریس و لندن، برای شتاب بخشیدن به کار مشترک برای حل اختلاف حاصل از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر سر ماهیگیری به توافق رسیدند. او دیدار با دیوید فراست، وزیر امور برگزیت انگلیس را  اگرچه مثبت ارزیابی کرد و آن راهگشای ازسرگیری گفت وگوی سیاسی میان دو کشور بر سر این موضوع دانست، با این حال اختلاف میان پاریس و لندن را پنهان نکرد و گفت «شکاف میان دو طرف همچنان وسیع است» و تهدید کرد که «اگر گفت وگو به نتیجه نرسد، به مرحله دیگری گام خواهیم گذاشت».

به گزارش رادیو فرانسه، اشاره وزیر امور اروپائی فرانسه به اقدامات تلافی جویانه ای است که دولت این کشور علیه انگلیس اعلام کرده و اجرای آن را تنها در آستانه گفت وگوهای روز گذشته (پنجشنبه) به تعویق انداخته است.

قلاب های گره خورده ماهیگیری؛ تداوم تنش های لندن- پاریس در پسابرگزیت

به گفته کلمان بون، انگلیس باید ٢٠٠ مجوز دیگر برای صید در آب های خود به ماهیگیران فرانسوی بدهد. لندن در این زمینه نظری کاملاً متفاوت دارد و تاکید می‌کند که تمام مجوزها اعطاء شده و دیگر مجوزی صادر نخواهد شد.

اختلاف میان دو کشور از آنجا ناشی می‌شود که در توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آمده است که کشتی‌های ماهیگیری اروپائی می‌توانند به صید در آب های انگلیس بپردازند در صورتی که اثبات کنند در گذشته در همین آب ها ماهیگیری می‌کرده‌اند.

دشواری ارزیابی در این زمینه سبب اختلافات میان دو کشور را نشان می‌دهد. به گفته سخنگوی دیوید فراست دو طرف در گفت وگوهای خود، همین مورد یعنی «مشکلات ناشی از اجرای توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا» را مورد بررسی قرار داده‌اند.

رسانه‌های انگلیسی بر این باورند که برخی ماهیگیران فرانسه که کشتی‌های آن ها هرگز در آب‌های انگلیس صید نکرده بودند، اینک برای کسب مجوز ماهیگیری در این آب ها فشار می‌آورند، زیرا ارزش کشتی آن ها در چنین صورتی بسیار افزایش خواهد یافت.

برخی تحلیل گران نیز عنوان می کنند که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، اختلافات کوچک با انگلیس را امری مهم جلوه داده و آن را به ابزاری برای نشان دادن سرسختی خود تبدیل کرده است.

همه چشم‌ها اینک به مذاکرات وزیر انگلیسی با مقامات اتحادیه اروپا در روز جمعه (امروز) و سپس دیدار مجدد او با مقامات فرانسه در اوایل هفته آینده دوخته شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha