"آب" بحث داغ جلسه شورای اداری سمنان با حضور رییس جمهوری

سمنان- ایرنا- جلسه شورای اداری استان سمنان با حضور شخص رئیس جمهوری و ۶ وزیر معین و همه مسئولان استانی و نمایندگان مجلس با لزوم توجه به تامین آب شرب،کشاورزی و صنعت استان سمنان برگزار شد، اما شخص وزیر نیرو حل مشکل آب را منوط به انسجام و اجرای چند طرح کوتاه دانست که با مباحثی مواجه شد.

به گزارش ایرنا، سید محمد رضا هاشمی استاندار سمنان، اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار و آرادان و علی اصغر خانی نماینده مردم شاهرود و میامی به صورت جدی نسبت به ساده انگاری وزیر نیرو در حل مشکلات آب شرب ، کشاورزی و صنعت استان انتقاد کردند که با تشویق و حمایت همه مسئولان استان نیر مواجه شد .

استاندار سمنان  و نماینده مردم شاهرود و میامی سه بار در زمان سخنرانی محرابیان وزیر نیرو را قطع کردند و گفتند که آقای وزیر شما اطلاعات نادرستی را به شخص رئیس جمهوری ارائه می دهید ، این گونه که شما وضعیت آب استان را تحلیل و گزارش می کنید درست نیست و متوجه و مطلع از اهمیت و عمق مشکلات کمبود آب استان نیستید.

استاندار سمنان خطاب به وزیر نیرو گفت که من به مدت پنج سال قدم به قدم چگونگی انتقال آب را از مسیر ۴۵کیلومتر سد کالپوش به شاهرود که با مشکلات زیادی مواجه است ، آشنا هستم و نمی توان مساله را به این سادگی که وزیر نیرو مطرح می کنند ،حل کرد.

هاشمی تصریح کرد: ابتدا باید مشکلات اجتماعی و تامین آب کشاورزی روستائیان این منطقه را با استفاده از آب سد کالپوش حل کنیم ، آقای محرابیان  مشکل کمبود آب در سمنان بسیار جدی است و همه مسئولان و مردم استان آرزوی حل کمبود آب را دارند ، اما به این سادگی که شما مطرح می کنید نیست.

"آب" بحث داغ جلسه شورای اداری سمنان با حضور رییس جمهوری

علی اصغر خانی نماینده مردم شاهرود و میامی نیز ۲ بار با قطع سخنان وزیر نیرو از ایشان خواست تا حل مشکل آب شرب ،کشاورزی و صنعتی سمنان را ساده نگیرد و تنها به حرف زدن اکتفا نکند.

وی افزود :طرح تکمیل و بهره برداری از طرح انتقال آب سد کالپوش به روستاهای این منطقه با تلاش مضاعف و به سرعت باید انجام شود و این مقوله به تلاش مضاعف وزارت نیرو با تخصیص اعتبار ویژه نیاز دارد.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو که با آمار و عدد رقم در مورد میزان بارندگی ، مصرف آب ، ظرفیت ذخیره سازی سدها و وضعیت آب های زیر زمینی صحبت می کرد، گفت: طبق آمار در حال حاضر متوسط مصرف آب در کشاورزی سمنان به نسبت متوسط کشوری بسیار بالا است و این مشکل  با برنامه ریزی و  بهره وری باید حل و فصل شود.

وی اضافه کرد: حل مشکل آب شرب مردم شاهرود و میامی نیز فقط با اجرای ۲۲کیلومتر شبکه لوله گذاری قابل حل است ، و این مسایل که روستائیان مطرح می کنند استاندار باید در داخل استان این مسایل را حل و فصل کند من به عنوان وزیر نیرو نیز اختیارات کامل برای حل این مشکلات می دهم.

"آب" بحث داغ جلسه شورای اداری سمنان با حضور رییس جمهوری

وزیر نیرو با بیان این که کمبود آب واحدهای صنعتی سمنان نیز با استفاده از پساب شهری به راحتی قابل حل است ، گفت: شهرداری سمنان باید با اجرای یک طرح لوله کشی این مسایل را حل کند ، چرا که شبکه و تصفیه خانه پساب وجود دارد.

اهمیت توجه به آب و مشکلات اجتماعی و اختلافات در اظهارات وزیر نیرو و مسئولان سمنان سبب شد تا رئیس جمهوری نیز در جلسه شورای اداری بر تشکیل جلسه اختصاص مشکلات آب استان تاکید کند.

رئیس جمهوری خطاب به وزیر نیرو پیشنهاد کرد که با نشست های مشترک با استانداران و نمایندگان ۲ استان مازندران و سمنان این مسایل را حل  فصل کنند.

اظهارات وزیر نیرو و انتقاد استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خارج از جلسه شورای اداری استان نیز کشیده شد و هر یک از مدیران کل و حتی خبرنگاران تحلیل های زیادی از این اظهارات داشتند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha