۱۳ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۶
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84529717
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اتحادیه‌ اروپا خواستار آتش‌بس فوری در اتیوپی شد

تهران - ایرنا - یک روز پس از اعلام حالت فوق‌العاده در اتیوپی از سوی دولت این کشور، اتحادیه اروپا خواستار توقف فوری تنش‌ها میان طرف‌های درگیر و آتش‌بسی معنادار با تاثیر فوری و بدون پیش‌شرط، در اتیوپی شد.

به گزارش ایرنا، دولت اتیوپی دیروز (چهارشنبه) به دنبال تهدید به عمل آمده از سوی «جبهه آزادیبخش تیگرای» مبنی بر پیشروی به سوی «آدیس آبابا» پایتخت این کشور در سراسر اتیوپی اعلام حالت فوق‌العاده کرد.

روزنامه «الشرق» قطر امروز (پنجشنبه) گزارش کرد: اتحادیه اروپا خواستار توقف فوری تنش‌ها در اتیوپی شده و طرفین را به گفت وگو فراخونده است.

همچنین روزنامه «الیوم السابع» اعلام کرد که اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی از تشدید درگیری‌ها در اتیوپی پس از بمباران پایگاه‌های نیروی هوایی این کشور در «مکله» در ایالت «تیگرای»، تمامی این اقدام‌ها را تهدیدی برای کشاندن بیشتر کشور به سمت از هم‌گسیختگی و درگیری‌های مسلحانه گسترده عنوان کرد که شرایط جمعیتی این کشور را تشدید می‌کند.

این اتحادیه بار دیگر تاکید کرد که برای رفع درگیری‌ها هیچ راه‌حل نظامی وجود ندارد و در عین حال از تمامی طرف‌های درگیر خواستار اجرای آتش‌بسی معنادار با تاثیر فوری و بدون پیش‌شرط شد.   

اتحادیه اروپا از طرف‌های درگیر در اتیوپی خواستار با بر عهده گرفتن مسوولیت و رهبری سیاسی، در مذاکرات شرکت کنند. 

مقامات اتیوپی دیروز از ساکنان پایتخت خواستند تا برای دفاع مسلحانه از محله‌های مسکونی خود آمادگی داشته باشند. این در حالی است که آمریکا از اتباع خود در اتیوپی خواست تا آماده ترک این کشور باشند.

اعلام حالت فوق‌العاده از سوی هیات دولت اتیوپی پس از آن صورت گرفت که جبهه آزادیبخش تیگرای بر دو شهر اصلی در استان «أمهره» در شمال کشور را به تصرف خود درآورد و هم اکنون همچنان که رسانه‌های گروهی رسمی خاطرنشان کردند، به نظر می‌رسد نیروهای این جبهه در حال پیشروی به سمت پایتخت هستند.

از سوی دیگر اهالی «کومبولشا» در شمال اتیوپی از شدت گرفتن نبرد در حومه این شهر راهبردی میان نیروهای اتیوپی و جبهه آزادیبخش تیگرای سخن به میان آوردند. کومبولشا و دیسی در مجاورت أمهره در جنوب تیگرای دو شهر راهبردی هستند و در فاصله تقریبا ۴۰۰ کیلومتری شمال آدیس آبابا پایتخت اتیوپی قرار دارند.

اتحادیه‌ اروپا خواستار آتش‌بس فوری در اتیوپی شد

در واقع به اثبات رسیدن تسلط نیروهای جبهه مزبور بر کومبولشا به عنوان یک مرحله اصلی جدید در نبرد استمرار یافته ظرف یک سال گذشته به شمار می‌رود.

تماس‌ها در بخش عمده‌ای در شمال اتیوپی قطع و رسیدن خبرنگاران به آن منطقه محدود شده است و به همین دلیل حصول اطمینان در مورد اطلاعات به دست آمده از سوی دو طرف درگیر در نبرد تقریبا ناممکن است.

مقامات اتیوپی جبهه آزادیبخش ملت تیگرای را به اعدام بیش از صد نوجوان از اهالی کومبولشا متهم کردند، بدون آنکه توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه دهند. این جبهه به تلاش‌های صورت گرفته از سوی خبرگزاری فرانسه جهت برقراری تماس با آن تاکنون پاسخی نداده است.

«آبی احمد» نخست وزیر اتیوپی دوشنبه گذشته در حضور مقامات در یک اظهارنظر تلویزیونی بر ادامه جنگ تا تحقق یافتن پیروزی در این نبرد تاکید کرد که یک سال است در شمال کشور جریان دارد. او اعلام کرد: ما با تمام قدرت با آنها مقابله خواهیم کرد. چالش‌های بسیاری وجود دارد، اما ما به طور حتم به یک پیروزی فراگیر دست خواهیم یافت. این در حالی است که شورشیان تیگرای مدعی شدند که بر یک شهر راهبردی دیگر نیز مستولی شده‌اند.

خشونت و درگیری در تیگرای نزدیک به سه میلیون نفر را از خانه‌هایشان آواره کرده و افزون بر ۵ میلیون نفر نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند. در منطقه خودگردان «عفر» و امهره در همسایگی تیگرای هم ۱.۵ میلیون نفر به کمک‌های اضطراری نیاز دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha