جلوگیری از خروج غیرقانونی بیش از ۳ هزار نفر از مرز بازرگان

ارومیه - ایرنا- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال جاری، سه هزار و ۶۸ نفر که قصد خروج غیرقانونی از کشور به سمت ترکیه را داشتند، توسط کارکنان گمرک شناسایی و تحویل مقام قضایی شدند.

مجتبی بازگیر روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  تعداد دستگیرشدگان امسال افزایش قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

وی در خصوص جزییات کشفیات قاچاق انسان در ماه های اخیر بیان کرد: در فروردین ماه ۱۷۴نفر، اردیبهشت ۲۷۱ نفر، خرداد ۹۱ نفر، تیرماه ۲۸۸ نفر، مرداد ۲۸۶، شهریور ۲۴۲ و در مهر امسال نیز یک هزار و ۷۱۶ نفر توسط یگان حفاظت گمرک کشف شدند.

مدیرکل گمرک بازرگان ادامه داد: امسال در این راستا ۳۷۷ پرونده تشکیل جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شده است.

گمرک بازرگان بزرگترین مرز زمینی کشور در دروازه اروپا و کشور قرار دارد و مقصد افرادی که خروج غیر مجاز به کشورهای اروپایی است، تبدیل شده است.

همچنین دیوار کشی توسط ترکیه در مرزهای خود موجب شده که افراد بصورت غیر قانونی سوار به کامیون‌های خروجی از کشور شده و مشکلاتی نیز برای رانندگان ایجاد می کنند.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha