۱۳ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۲
کد خبرنگار: 1057
کد خبر: 84528934
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

قدرت آمریکا در حال افول است

تهران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: قواعد امروز در دنیا حاکی از آن است که قدرت آمریکا افول کرده و جهان چند قطبی شده است.

یوم الله ۱۳ آبان یادآور رویدادهای مهم و تاریخی بسیاری در روزشمار مبارزات ملت ایران به شمار می رود که وجه اشتراک تمام این رویدادها در بصیرت و بینش سیاسی و انقلابی مردمان این سامان است که در مبارزه فراگیر با استکبار جهانی تبلور یافته است. یکی از مهمترین دستاوردهای  انقلاب اسلامی، نشر فرهنگ عدالت خواهی و مبارزه با استکبار در جهان بود که همواره این ایستادگی و مقاومت در برابر زورگویان و مستکبران، بستر اقتدار، عزت و بالندگی هرچه بیشتر ایران را فراهم آورده است.

همزمان با گرامیداشت یوم الله ۱۳ آبان و روز مبارزه با استکبار جهانی، خبرنگار ایرنا با ابوالفضل حسن بیگی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم به گفت وگو پرداخت که متن آن را در ادامه می خوانیم:

نماینده سابق مجلس با اشاره به این که آمریکا همواره در طول دهه های اخیر ادعا می کرد که جهان تک قطبی است و امروز با جهان چند قطبی و تغییر هنجارها در دنیا مواجه ایم، گفت: آمریکایی ها در تمام سال های پس از انقلاب، تلاش کردند تا سیاست جمهوری اسلامی را خنثی کنند به همین جهت با تشکیل داعش، النصره، القاعده و غیره کوشیدند که حرکت حزب الله، حماس و مقاومت را در فضای بین المللی تضعیف کنند اما نتوانستند به هدف خود دست یابند. به دلیل آنکه حرکت جمهوری اسلامی، ایدئولوژیک و اسلامی بود، توانست از گروه های مختلف در افغانستان، عراق، سوریه، یمن، فلسطین و دیگر کشورها، لشکرهای مدافع حرم تشکیل دهد که در نهایت به شکست داعش منجر شد.

وی در ادامه بیان داشت: در دوران رژیم پهلوی، آمریکا بزرگترین پایگاه خاورمیانه و غرب آسیا را در ایران مستقر کرده بود و ایران را ژاندارم منطقه خطاب می کرد اما حقیقت آن بود که ایران ژاندارم آمریکا برای سرکوب کشورهای منطقه بود. دو جنگ در این دوران با عراق به وقوع پیوست در هر دو جنگ ایران با کمک آمریکا به پیروزی رسید و این نکته باعث شد تا نگرانی، ناامیدی و سرخوردگی در میان همه کشورهای منطقه بوجود آید. از طرفی در آن زمان آمریکا نفت ایران را استخراج می کرد که حدود ۶ میلیون بشکه در اختیار آمریکا قرار می گرفت، یک میلیون بشکه هم صرف خرید سلاح از آمریکا می شد و تنها حدود یک میلیون بشکه از نفت ایران برای سرمایه گذاری و امور داخلی هزینه می شد، این عوامل بود که بستر نارضایتی و قیام ملت ایران علیه رژیم پهلوی شد.

نماینده سابق مجلس ادامه داد: پس از انقلاب امام(ره) فرمود که این انقلاب نه شرقی و نه غربی است زیرا برخی به دنبال این بودند که ما از دامن آمریکا خارج شویم و به دامن شوروی بیافتیم تا یک کشور بزرگ پشتیبان ما باشد. چرا که خاورمیانه هم بین دو ابرقدرت تقسیم شده بود و کشورهای عربی و ایران برای آمریکا و لیبی و عراق برای شوروی بود.

وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب دست آمریکایی ها قطع شد، گفت: از آنجایی که آمریکایی ها متوجه شدند که ایران تحت هیچ شرایطی حاضر نیست تا با شوروی هم کنار بیاید و به دنبال استقلال است، تلاش کرد از موقعیت شوروی سابق و هم پیمانانش، جهت تضعیف انقلاب اسلامی استفاده کند. به همین جهت آمریکا، از طریق یکی از کشورهای بلوک شرق یعنی همان عراق جنگی تحمیلی را علیه ایران به راه انداخت. 

حسن بیگی با یادآوری این نکته که ایران به تازگی انقلاب کرده و کشور تضعیف شده بود، افزود: آمریکایی ها تصور کردند که می توانند از طریق رژیم بعث، حمله و نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند و هم در داخل کشور تجزیه ایجاد کنند تا مجددا بتوانند وارد ایران شوند و پایگاه خود را برای آینده حفظ کنند.

ایران به تنهایی جنگ را اداره کرد

حسن بیگی در ادامه تصریح کرد: ملت ایران در طول هشت سال دست نیاز به طرف هیچ کشوری دراز نکرد و علاوه بر آن همواره جنگ را به تنهایی اداره کرد. در نهایت کار به جایی رسید که وقتی ما وارد فاو شدیم، توازن قوا تغییر کرد. پس از آن بود که آمریکا، شوروی و کشورهای عربی یکدست شدند تا اجازه ندهند، جمهوری اسلامی به پیروزی مطلق برسد و لذا آمریکایی ها از همه کشورها کمک گرفتند تا جنگ پایان یابد. ما شاهدیم که در جنگ، آمریکایی ها و صدام نتوانستند، مقابل ایران بایستند و برای اینکه توازن را بهم بزنند از شورای امنیت استفاده کردند و از طرفی، فرانسه را هم وارد عرصه کردند که در نهایت قطع نامه پذیرفته شد و جنگ به پایان رسید.

توطئه های جدید آغاز شد 

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم ادامه داد: بعد از آن توطئه های جدید آمریکایی ها شروع شد زیرا در گذشته بارها طراحی کودتا کرده بودند اما هیچ کودتایی به نتیجه نرسیده بود. بنابراین آمریکایی ها تلاش کردند تا ایران را در مرزهای جغرافیایی خود محدود کنند. جمهوری اسلامی هم دقیقا متوجه شد که با محدود شدن به مرزهای خود، آسیب پذیر خواهد شد، بنابراین دو شعار صدور انقلاب اسلامی و مبارزه با رژیم صهیونیستی را که خواسته همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان بود، سرلوحه کار خود قرار داد.

صدور انقلاب و جبهه مقاومت

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم یادآور شد: در این راستا جمهوری اسلامی سعی کرد با اقدامات فرهنگی در راستای صدور انقلاب گام بردارد و در بُعد مقاومت هم با دفاع از فلسطین موفق شد تا هم ملت های مسلمان و هم انسان های آزادی خواه را یکپارچه علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی یکدست کند. به همین دلیل آرمان های انقلاب اسلامی در دل ملت های آزاده رسوخ کرد و نهادینه شد.

شکست آمریکا در افغانستان و عراق

حسن بیگی اضافه کرد: آمریکایی ها امروز به طور شفاف بیان می کنند که وارد افغانستان شدند تا ایران را به کنترل خود درآورند و هم در مرز بتوانند با ایران بجنگند و پس از آن وارد عراق شدند. مجموع این جنگ ها آمریکا را هفت تریلیون دلار بدهکار کرد. این بدهکاری گسترش پیدا کرد به طوری که گفته می شود، آمریکا ۲۲ تریلیون دلار بدهی خارجی دارد و یکی از بزرگترین بدهکاران دنیا است و این موضوع موجب انشقاق بین حکمرانان آمریکا شد. 


ابهت آمریکا در دنیا شکست 

نماینده سابق مجلس توضیح داد: ترامپ به صراحت می گوید که حزب دموکرات و گذشتگان اشتباه کردند و این اقدامات آنها موجب شد تا آمریکا در دنیا بدهکار شود و ابهت آمریکا هم در دنیا شکست. ترامپ می گفت آمریکا در حال افول قدرت است و ما باید تلاش کنیم آمریکا را از افول نجات دهیم.

تمام تلاش و مقاومت ایران سرانجام به تضعیف قدرت آمریکا انجامید و جمهوری اسلامی در سطح دنیا به عنوان تنها قدرتی که در مقابل آمریکا ایستادگی می کند، شناخته شد و طرفداران ایران در مجامع عمومی و سطح بین الملل روز به روز افزایش یافت. آمریکا در تمام سال های پس از انقلاب با قدرتی که در سازمان ملل داشت، توانست هر قطع نامه ای را که اراده می کرد، علیه ایران به تصویب برساند، اقدام هایی که هیچ یک در عزم و اراده ایرانیان خللی وارد نساخت.

در برجام، آمریکا منزوی شد

حسن بیگی در پایان با اشاره به موضوع برجام و عهدشکنی آمریکا اظهار داشت: حتی در موضوع برجام جمهوری اسلامی سیاستی به کار گرفت که آمریکا تنها ماند و هنگامی که آمریکا از برجام خارج شد، کشور دیگری او را همراهی نکرد و از برجام خارج نشد. ایران در کنار این موارد، قدرت جدید تشکیل داد، به نام قدرت شرق و حتی امروز سازمانی به نام شانگهای تبدیل به یک قدرت در دنیا شده است. حضور کنونی جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی، قراردادها و معاهداتی که امضا کرده و همچنین توسعه روابط با کشورهای همسایه و غرب آسیا و عبور از شرایط سختِ گذشته، یک پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی و شکست مضاعف برای آمریکا محسوب می شود. 

آمریکا می خواست از برجام به عنوان یک ابزار استفاده کند که جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی، دیگر زیربار نمی رود. آنها بیان کردند که موضوع موشکی، حقوق بشر، مقاومت و دفاعی در مذاکرات مطرح شود اما جمهوری اسلامی همواره اعلام کرد که مذاکره فقط در چارچوب برجام انجام می شود و این شکست دیگری برای آمریکایی ها بود. جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد، بنابراین باید محکم بایستد، چراکه اگر ما یک قدم عقب بیاییم، آمریکایی ها صد قدم جلو خواهند آمد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha