گزارش اجرای احکام بودجه ۶ ماه نخست سال تا پایان آبان‌ ارایه می‌شود

تهران-ایرنا- رییس کل دیوان محاسبات کشور از ارائه گزارش اجرای احکام قانون بودجه طی ۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ در پایان آبان ماه خبر داد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، مهرداد بذرپاش در جلسه کارگروه اقتصاد اجرایی و زیربنایی شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی با حضور رییس کل و دادستان دیوان محاسبات کشور و وزیر جهاد کشاورزی، با یادآوری اولویت‌های نظارت بر عملکرد مالی وزارت کشاورزی، گفت: دولت برای تامین معیشت مردم تلاش می‌کند و ما به عنوان دستگاه نظارتی راهنما و حامی آن هستیم.  هدف ما نشان دادن حساسیت‌ها و اولویت‌های رسیدگی دستگاه‌های نظارتی به دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از تخلف و بستن حفره‌های فساد و انحراف و در نهایت جلوگیری از تشکیل پرونده است.

رییس کل دیوان محاسبات کشور افزود: بعضا مشاهده می‌شود که ترک فعل‌ها در برخی دستگاه‌های اجرایی تبدیل به امری عادی شده است که این بساط باید برچیده شود، و با تسریع در اصلاح قانون، تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی برای کنترل‌های داخلی به کار گرفته شود.

بذرپاش از ارائه گزارش اجرای احکام قانون بودجه طی ۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ در پایان آبان ماه خبر داد و افزود: دیوان محاسبات کشور تلاش می‌کند نظارت‌ها را برخط کند تا از کاغذبازی، اطاله رسیدگی‌ها و حسابرسی‌ها و تاخیر در ارائه گزارشات و مشاوره‌های مدیریتی به دستگاه‌های اجرایی جلوگیری شود.

وی، بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را راهکار حل مشکلات بودجه ای دستگاه‌ها دانست و یادآور شد: هرچند شاید برخی از نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد به دلیل اینکه پلتفرم جدیدی برای نظارت است، استقبال نمی‌کنند اما این سبک از بودجه‌ریزی، برای دستگاه اجرایی کارساز است و برای دستگاه‌های نظارتی نیز امکان نظارت دقیق و درستی بر عملکرد صحیح بودجه را فراهم می‌کند.

رییس کل دیوان محاسبات کشور با تاکید براهتمام جدی وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه شهرک‌های کشاورزی، خواستار اصلاح ساختار جهاد کشاورزی شد و نهایتا ۱۵ پیشنهاد راهبردی دیوان محاسبات را به وزیر جهادکشاورزی ارایه کرد و این گزاره‌ها را مبنای نظارت دیوان محاسبات اعلام کرد.

 ابتکارات دیوان محاسبات نورافکنی بر مسیر حرکت دستگاه‌های اجرایی است

همچنین سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی نیز با استقبال از برگزاری این جلسه و تشکر از دیوان محاسبات کشور در اتخاذ ابتکارات نظارتی جدید بر بودجه و عملکرد دستگاه‌های اجرایی، این دیوان را نورافکنی بر مسیر حرکت دستگاه‌های اجرایی دانست و گفت: انتظار ما از دستگاه‌های نظارتی حمایتی است و این حمایت باعث همواری مسیر حرکت و هم‌افزایی می‌شود.

وی افزود: جلسات دستگاه‌های نظارتی با اجرایی کمک کننده و هدایتگر است، چرا که دستگاه‌های نظارتی در ابتدای کار اولویت‌ها و موارد مهم را به دستگاه‌های اجرایی منتقل می کنند و در شرایط کنونی اقتصادی کشور، برخی موارد نیاز به تشریح دارد که بیان آنها در این گونه جلسات می‌تواند باعث هم‌افزایی، همسویی و سرعت در کار شود و از آسیب‌های احتمالی حین اجرا بکاهد.

همچنین در این جلسه، نمایندگانی از دیوان عدالت اداری، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، سازمان بازرسی کل کشور به عنوان شورای دستگاه‌های نظارتی حضور داشتند و هریک به بیان نظرات دستگاه خود مرتبط با ماموریت‌های وزارت جهادکشاورزی پرداختند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha